Toyota pokaże we Frankfurcie sportową hybrydę [aktualizacja]

Toyota pokaże we Frankfurcie sportową hybrydę [aktualizacja]

Toyota pokaże we Frankfurcie sportową hybrydę [aktualizacja]
Wojciech Kaczałek
08.08.2013 14:00, aktualizacja: 10.10.2022 10:52

Toyota ogłosiła, że 10 września podczas Frankfurt Motor Show zaprezentuje koncepcyjny model Hybrid-R.

Na razie o samochodzie praktycznie nic nie wiadomo. Toyota w notatce prasowej podała, że studium będzie "ekscytujące" i przeznaczone do jazdy zarówno po zwykłych drogach, jak i torze.

Producent zdradził także, że samochód, który zobaczymy we Frankfurcie, będzie korzystał z układu Toyota Hybrid System-Racing (THS-R). W THS-R był wyposażony wyczynowy model TS030 Hybrid, dzięki któremu Toyota zajęła 2. miejsce w tegorocznym Le Mans (załoga Davidson/Buemi/Sarrazin), nieznacznie ustępując Audi i jego R18 e-tron quattro Long Tail (Kristensen/Duval/McNish).

Wyścigowy pojazd jest napędzany przez silnik V8 o pojemności 3,4 l i mocy 530 KM. Wspomagany jest on przez układ elektryczny rozwijający 300 KM. Ciekawe, czy Toyota zdecyduje się zastosować w koncepcie Hybrid-R aż tak mocny napęd.

[aktualizacja 14 sierpnia]

429265772129775532

Toyota opublikowała nowe zdjęcie zwiastujące sportowy model i podała kilka informacji na temat parametrów technicznych. Pojazd powstał w oparciu o jeden z obecnie wytwarzanych samochodów. Auto przedstawione na fotografii wygląda jak zmodyfikowany Yaris. Hybrid-R ma silnik spalinowy wspomagany przez motory elektryczne. Moc układu hybrydowego przekracza 400 KM. Napęd może pracować w trybie drogowym i torowym.

[aktualizacja 19 sierpnia]

429265772129972140

Przed targami we Frankfurcie do mediów trafił szkic, na którym widać model Toyota Yaris Hybrid-R Concept w pełnej krasie. Samochód będzie napędzany przez silnik GRE (Global Race Engine) o pojemności 1,6 l, który będzie wspomagany dwiema jednostkami elektrycznymi.

[aktualizacja 27 sierpnia]

Targi we Frankfurcie rozpoczną się już wkrótce. W związku z tym Toyota podała nowe fakty dot. koncepcyjnego modelu Yaris Hybrid-R, który zostanie zaprezentowany na niemieckim salonie samochodowym.

Japoński producent pisze w informacji prasowej, że przednia oś będzie napędzana silnikiem 1,6 turbo o mocy 300 KM. Dwa motory elektryczne, każdy o mocy maksymalnej 60 KM, służą do napędu tylnych kół. Łączna moc układu hybrydowego to 420 KM.

W trybie drogowym jednostki na prąd rozwijają 40 KM. Jest jednak jeden haczyk. Można je aktywować na 10 s. Po przestawieniu na tryb torowy dają one "dodatkowego kopa" na 5 s z mocą 60 KM.

Podczas hamowania silniki elektryczne działają jak generatory, ładując super kondensator. Toyota podaje, że urządzenie to jest lżejsze oraz szybciej kumulujące i oddające energię niż tradycyjne baterie niklowo-metalowo-wodorkowe.

Sportowy Yaris jest ponadto wyposażony w jeszcze jeden motor elektryczny działający jak generator. Został on umiejscowiony pomiędzy jednostką spalinową a sekwencyjną, 6-biegową przekładnią. Pomaga on w ładowaniu kondensatora podczas wytracania prędkości i bezpośrednio zasila tylne silniki podczas przyspieszania.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]

Źródło: WCF

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)