Subaru Outback 3 generacji

Generacja
Subaru Outback 3 generacji

W 2003 roku na salonie samochodowym we Frankfurcie zaprezentowano model Legacy IV generacji. Spodziewając się podobnego jak w przypadku poprzedników Outbacka III serii scenariusza, można było przewidzieć, że premiera nowego modelu (III gen.) nastąpi w ciągu najbliższego roku.

Nowy samochód pokazano na tokijskim salonie samochodowym w 2004 roku i w tym samym roku wóz wszedł do produkcji. W Europie nowy model pojawił się dopiero rok później.

Nieznacznie większe od starszego brata auto oferowano z nadwoziami typu sedan i kombi. W Stanach Zjednoczonych ta pierwsza wersja dostępna była w latach 2005-2007. Trzeba jasno powiedzieć, że sedan nie zdobył takiej popularności jak odmiana 5-drzwiowa.

Outback na wielu rynkach, m.in. w Europie, znany był jako Legacy Outback, bo i podstawą do jego budowy było Subaru Legacy, zarówno w wersji sedan, jak i kombi.

Zbliżony rozmiarami Outback III miał też bardzo podobny do poprzednika rozstaw osi, co przekładało się na długie zwisy karoserii z przodu i z tyłu. Nieco inaczej wyglądające nadwozie prezentowało się bardziej dynamicznie i stylowo. Ładnie wyglądały przede wszystkim przednie światła nadające sylwetce lekkość. Z kolei o muskulaturę i ochronę lakieru przed zarysowaniami dbały plastikowe nakładki na progi, część drzwi i błotniki. Dziwne jednak było to, że właśnie te plastikowe elementy zazwyczaj malowano na kolor karoserii lub przynajmniej lakierowano na inną barwę.

Mimo niewielkiej różnicy w rozstawie osi w stosunku do poprzednika (zaledwie o 2 cm więcej) udało się wygospodarować większą przestrzeń dla pasażerów. Z przodu już w Outbacku II nie można było narzekać, jednak z tyłu brakowało nieco miejsca na nogi. W nowym wozie zarówno przednie fotele, jak i tylna kanapa gwarantowały tyle samo przestrzeni na nogi i nad głowami.

Subaru znacząco poprawiło jakość materiałów zastosowanych do obicia wnętrza oraz spasowanie elementów, choć plastiki nadal bywały twarde w wielu miejscach. Nie zapomniano także o wygłuszeniu kabiny pasażerskiej, co zwiększało komfort podróży.

Już w podstawowej odmianie Outback miał bogate wyposażenie, a w najdroższej wersji L.L. Bean w wyposażeniu standardowym, oprócz na przykład poduszek powietrznych dla kierowcy i pasażera, elektrycznie sterowanych szyb, ABS-u i ESP, były takie dodatki, jak: skórzana tapicerka siedzeń i kierownicy, drewniane wstawki we wnętrzu, odtwarzacz plików MP3 z radiem, nawigacja satelitarna i szklany dach.

Subaru Outback było cenione przede wszystkim za układ napędowy. Producent ponownie zastosował system taki jak w poprzedniku, ale dodał kilka ulepszeń. Auto spisywało się w lekkim terenie lepiej, niż można by się początkowo spodziewać, a to dzięki układowi, który w normalnej sytuacji rozdzielał napęd w proporcjach 45% na przód i 55% na tył. Oczywiście, gdy warunki drogowe się zmieniały, rozkład sił napędowych również był inny.

Za źródła napędu robiły cztery różne silniki, w tym jeden diesel. Najmniejszy i najsłabszy motor miał 2,5 l objętości skokowej i rozrząd SOHC. Osiągał on moc 175 KM. Od 2005 roku dostępny był również 2,5-litrowy motor, ale z turbodoładowaniem. Pochodził on z Subaru Imprezy STI i rozwijał moc 250 KM. Montowano go w Outbacku XT.

Największa jednostka napędowa to 6-cylindrowy motor o objętości 3,0 l i również mocy 250 KM. Wyposażony był on w system zmiennych faz rozrządu AVCS. Ostatni silnik to prawdziwa nowość w Subaru – jednostka wysokoprężna. Był to, tak jak pozostałe motory, bokser mający objętość skokową zaledwie 2 l. Dzięki turbosprężarce osiągał on moc maksymalną 150 KM i moment obrotowy 350 Nm.

Z 2,5-litrowymi silnikami łączono dwie skrzynie. Podstawową była 5-biegowa, manualna skrzynka, w opcji znajdował się 4-biegowy automat Sportshift. Ten ostatni był jedynym dostępnym urządzeniem, gdy klient zamawiał auto z 3-litrowym silnikiem. Z kolei kupcy diesla dostawali tylko 6-biegową skrzynię manualną.

Wytwarzanie Outbacka III generacji zakończono w 2009 roku.

4.35
Ocena na postawie 10 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaSubaru
ModelSubaru Outback
Produkcja od2003
Produkcja do2009

Wybrane wersje Subaru Outback 3 generacji

Inne generacje Subaru Outback

Inne modele Subaru

Subaru Outback 3 generacji: newsy, testy i recenzje

Jeździłem nową Toyotą Suprą. Spełnia wszystkie oczekiwania, ale prawdziwy potencjał odkryją tunerzy

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie