Mitsubishi Colt CJO

Generacja
Mitsubishi Colt CJO

Colt (V) to kompaktowy samochód produkowany przez wielobranżowy japoński koncern Mitsubishi w latach 1996-2003. Po raz pierwszy auto piątej generacji zostało zaprezentowane na salonie samochodowym we Frankfurcie nad Menem w 1995 roku. Colt V nosił oznaczenie wewnętrzne CJ0.

Był to ostatni z Coltów produkowanych tylko w Japonii i ostatni z Coltów należących do samochodowego segmentu C, a więc do samochodów kompaktowych.

W stosunku do starszego brata nadwozie nabrało wyraźnie ostrzejszych i dynamiczniejszych linii, co zresztą było zgodne z modą panującą wśród japońskich firm w drugiej połowie lat 90. Atrakcyjnie prezentuje się szczególnie tył auta z pięknie wkomponowanymi światłami.

W przeciwieństwie do stałego trendu, według którego następca jest nieco większy od swojego poprzednika, nowy Colt został nie tylko skrócony o 75 mm, ale także zmniejszono w nim rozstaw osi o 20 mm (pozostałe wymiary były bez zmian w porównaniu z CAO).

Nie przeszkadzało to jednak w uzyskaniu bardziej przestronnego wnętrza niż w modelu CAO. Zyskali przede wszystkim pasażerowie przednich foteli, kilka centymetrów więcej na nogi dostali również podróżujący z tyłu. Mimo że Colt rejestrowany był jako samochód 5-miejscowy, na dłuższą metę podróż w pięć osób jest uciążliwa, szczególnie dla pasażera zajmującego środkowe miejsce na tylnej kanapie.

Z wnętrza Colta jest dobra widoczność, a szerokie tylne słupki tylko w niewielkim stopniu zasłaniają to, co dzieje się poza samochodem.

W stosunku do poprzednika zmieniono nieco wystrój wnętrza, a także poprawiono jakość (wcześniej wcale niezłą) montażu części we wnętrzu. Mimo że deska rozdzielcza nadal wykonana była z dość twardych plastików, to jej wysoka jakość wykonania nawet po długiej eksploatacji jest dobrze widoczna. Nic nie skrzypi ani nie trzeszczy.

Podobnie jak poprzednik Colt CJ0 nie porażał wielkością bagażnika. Przestrzeń bagażowa liczyła 240 l, co było wynikiem średnim w klasie kompaktów tamtych lat. Trzeba jednak otwarcie sobie powiedzieć, że Colt najlepiej sprawował się jako drugie auto w rodzinie wykorzystywane przede wszystkim do jeżdżenia na zakupy.

Ponieważ Colta produkowano tylko w Japonii, większość dostępnych w Europie, a szczególnie w Polsce egzemplarzy pochodzi z indywidualnego importu. Spotykane w Polsce Colty mają bardzo różne wyposażenie: od bardzo biednego po bogate, w którym są poduszki powietrzne dla pasażera i kierowcy, klimatyzacja, elektrycznie sterowane szyby czy ABS.

Colt CJ0 produkowany był z trzema różnymi silnikami w kilku specyfikacjach. Najmniejszy z nich miał 1,3 l i moc 75 KM. Dostępna była też wersja 82-konna. Większy motor, wyposażony w osiem zaworów, sprzedawano jako silnik o mocy 90 KM lub 103 KM (16-zaworowy), a odmiana Cyborg, podobnie jak poprzednik, miała jednostkę 1,6 l o mocy 175 KM.

Nawet najsłabsze wersje zapewniają przyzwoite osiągi, w czym zasługę ma niska masa wozu wynosząca ok. 920 kg z silnikiem 1,3 l i ok. 980 kg z motorem 1,6 l. Wszystkie silniki są niezawodne i bez problemu wytrzymują wielotysięczne przebiegi. Cechują się też umiarkowanym zużyciem paliwa.

Największą wadą (co wcale nie znaczy, że dużą) Colta jest jego podatność na korozję. Właściciele tego samochodu radzą, żeby przed zakupem bacznie przyjrzeć się progom i nadkolom, bo nawet w młodszych egzemplarzach pojawiają się tam ogniska rdzy. Nie należy jednak sądzić, że problem korozji dotyczy każdego Colta. Większość z nich jest bardzo zadbana i dobrze zabezpieczona. W porównaniu z innymi samochodami kompaktowymi tamtych lat Colt wykazuje się dobrą ochroną antykorozyjną.
Trzeba też podkreślić, że ceny oryginalnych części zamiennych są dość wysokie, z drugiej strony Colty CJ0 nie należą do samochodów awaryjnych i kosztowne naprawy w nich to rzadkość.

Jeżeli nabywca auta zadba odpowiednio o ochronę antykorozyjną, to Colt odwdzięczy się długimi latami bezproblemowej eksploatacji.

Produkcja Colta CJ0 zakończyła się w 2003 roku, czyli niedługo po prezentacji nowego Colta Z30, który został zepchnięty do segmentu samochodów małych.

4.36
Ocena na postawie 64 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaMitsubishi
ModelMitsubishi Colt
Produkcja od1996
Produkcja do2002

Wybrane wersje Mitsubishi Colt CJO

Inne generacje Mitsubishi Colt

Inne modele Mitsubishi

Oceny użytkowników (14)

Mitsubishi Colt CJO: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie