Geely CK

Model
Geely CK Zobacz 2 zdjęcia

Geely CK to osobowy samochód dostępny w wersji 4 i 5-drzwiowego subkompaktowego sedana, który produkowany był przez pochodzące z Chin przedsiębiorstwo Geely w latach 2005 – 2016. Co więcej chiński odpowiednik nazwy CK czyli Ziyouijan oznacza w bezpośrednim tłumaczeniu ''statek wolności'', a po zakończeniu produkcji Geely CK zastąpiony został w portfolio Geely przez MK/LG/KingKong.

Geely CK – historia

Geely CK spośród innych modeli pojazdów zaliczanych do segmentu B wyróżnia się faktem, że jest pierwszym na świecie samochodem chińskiej produkcji, który dostępny był na rynku w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego planowane było rozpoczęcie produkcji Geely CK na rynku w Puerto Rico w 2007 roku, co okazało się niemożliwe do zrealizowania ze względu na negatywne oceny w popularnych testach bezpieczeństwa NHTSA i IIHS. W międzyczasie auto zaprezentowane zostało podczas Samochodowego Salonu odbywającego się w 2005 roku we Frankfurcie. Niemniej istotny jest również fakt, według którego co najmniej 1500 egzemplarzy Geely CK zostało udostępnionych na rynku na Kubie, gdzie zastąpiły popularne auta użytkowe wykorzystywane przez wojsko i policję. Oprócz tego Geely CK dostępne były również w większości tamtejszych samochodowych salonów.

Geely CK – charakterystyka

Konstrukcja Geely CK oparta jest na pochodzącym z Południowej Korei modelu Daewoo czyli Tower Metalu. Ponadto 1.5-litrowa jednostka napędowa zaprojektowana została przez Toyota Motor Corporation, która odsprzedała licencję Geely. Silnik obsługiwany był przez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów, która w całości produkowana jest w Chinach. Co więcej, Geely CK w pierwszej wersji zaprezentowany został w 2008 roku, charakteryzując się konstrukcją przypominającą model Mercedes-Benz W220 z powiększonymi zderzakami i zmodyfikowanymi reflektorami. Warto mieć również świadomość, że Geely CK w późniejszych latach dostępny był na kolumbijskim rynku z silnikiem 1.3 litra, gdzie wykorzystywany był jako taksówka.

Geely CK – wymiary

Jak na auto należące do niewielkiej wielkości pojazdów z segmentu B Geely CK charakteryzował się dość sporą konstrukcją nadwozia, którego długość wyniosła 4152 mm, a szerokość 1680 mm. Oprócz tego Geely CK był wysoki na 1440 mm, a jego osie rozstawione zostały na odległość 2434 mm, co przełożyło się na masę całkowitą pojazdu w wysokości 1042 kg.

Geely CK – osiągi/spalanie

Geely CK dzięki zastosowaniu 1.3-litrowych jednostek napędowych uzyskiwał prędkość maksymalną w wysokości 150 km/h do pierwszej setki rozpędzając się w niecałe 20 sekund. Co więcej, Geely CK charakteryzował się niskimi parametrami spalania, potrzebując ok. 10 l/100 km podczas jazdy w zatłoczonym mieście, co zmniejszało się do ok. 8 l/100 km w trasie.

Geely CK – bezpieczeństwo

Geely CK został negatywnie oceniony pod kątem bezpieczeństwa, a pierwsza wersja auta nie posiadała nawet poduszek powietrznych, co przełożyło się na zero gwiazdek na 5 możliwych do zdobycia w przypadku osób dorosłych i 4 gwiazdki, jeśli chodzi o dzieci. Oprócz tego podstawowa wersja Geely CK posiadała m.in.: wzmacniane pasy bezpieczeństwa, ręcznie sterowane szyby i lusterka, dodatkowe światła przeciwmgielne, wspomaganie układu hamulcowego, dodatkowe podświetlenie zegarów, system ABS+EBD i wspomaganie układu kierowniczego oraz system kontroli trakcji.

Geely CK – wyposażenie

Mimo ocenionych nisko walorów dotyczących kwestii bezpieczeństwa Geely CK doceniono za wyższej klasy wyposażenie wnętrza zawierające m.in. specjalnie zaprojektowaną deskę rozdzielczą z obsługą wlotów powietrza i światła awaryjnego, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, klimatyzację, aluminiowe felgi, centralny zamek, immobilizer, odtwarzacz CD, radio FM/AM i rozbudowany zestaw głośników audio, regulowane fotele i zagłówki zarówno kierowcy jak i pasażerów oraz regulowaną kolumnę z wielofunkcyjną kierownicą.

3.67
Ocena na postawie 40 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaGeely
TypSamochód osobowy
SegmentB

Inne modele Geely

B - Inne modele

Geely CK: newsy, testy i recenzje

Intryga w Noc Muzeów - pościg Citroënem C5 Aircross za Phantomasem

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie