Sprawdź samochód online przed zakupem. Nowe narzędzie już dostępne.

Ford Thunderbird

Model
Ford Thunderbird Zobacz 7 zdjęć

Ford Thunderbird to model legendarny w historii motoryzacji. Od niego zaczęła się produkcja luksusowych samochodów osobowych. Łączył klasykę z wygodą, stylem i wyrafinowaniem, a także sportowym charakterem. Ford Thunderbird był odpowiedzią na Chevroleta Corvettę, ale już od samego początku wyraźnie zaznaczała się jego przewaga. Przede wszystkim Ford Thunderbird nie udawał, że jest sportowym samochodem, nie był zrobiony z plastiku, ale ze stali i od razu oferował silnik V8, a nie V6 jak Corvette.

To sprawiło, że już na początku swojej bytności na rynku (w 1954 roku) sprzedaż Forda Thunderbirda osiągnęła liczbę 16 155 sztuk, co dawało wynik wielokrotnie lepszy od Corvetty. Popularność Forda Thunderbirda wśród klientów stale rosła, dzięki czemu samochód produkowano bardzo długo (1954-1997, 2002-2005), a jeszcze na początku XXI wieku pojawiła się kolejna jego generacja.

Nadwozie Forda Thunderbirda

Projekt sylwetki Forda Thunderbirda jest bardzo oryginalny i rozpoznawalny. Charakterystyczne okrągłe reflektory, grill w kratkę, wlot powietrza na masce, zakryte od góry tylne koła i białe elementy na oponach to swoisty powiew nowości, jaki zaoferował klientom Ford Thunderbird już w pierwszych latach produkcji.

Większość modeli Forda Thunderbirda była wyposażona w opcjonalny hardtop z włókna szklanego, który łatwo można było zdjąć. Najczęściej bowiem Ford Thunderbird jeździł jako kabriolet.

Co prawda twórcy Forda Thunderbird uznawali go za samochód osobowy, ale już same wartości na licznikach wskazywały, że auto może dużo więcej niż osobówka. Ford Thunderbird ma niezbywalny sportowy charakter, który przejawia się w jego osiągach i charakterystycznym warkocie silnika V8.

Silnik Forda Thunderbirda

Już od początku produkcji Forda Thunderbirda samochód był dostępny z silnikiem V8 z napędem na tył. W modelach z 1954 roku silnik miał pojemność 5.1 l i moc 228 koni mechanicznych. Natomiast wersja z 1968 roku ma już silnik o pojemności 7 l i mocy 365 koni mechanicznych. We współczesnym modelu Forda Thunderbirda z 2002 roku setkę na liczniku zobaczymy już po 7 sekundach od startu. Nie jest to jednak samochód należący do oszczędnych.

W pierwszych modelach Forda Thunderbirda standardem była trzybiegowa manualna skrzynia biegów. Szybko dodano do niej alternatywę w postaci automatycznej skrzyni biegów Ford-O-Matic, która również pozwalała tylko na trzystopniową zmianę prędkości.

Dostępność Forda Thunderbirda

Współcześnie wartość modeli Forda Thunderbirda szacuje się na ponad 19 500 dolarów za samochód w stanie idealnym. Egzemplarze w stanie dobrym, noszące lekkie ślady użytkowania, są warte prawie 16 000 dolarów. Do tego trzeba jednak doliczyć koszty sprowadzenia Forda Thunderbirda ze Stanów Zjednoczonych (gdzie na rynku wtórnym jest obecnie najwięcej sprawnych modeli), co do tanich nie należy.

Kupno Forda Thunderbirda to swoista inwestycja w przyszłość. Samochód już uchodzi za kolekcjonerski, a jego wartość na rynku klasyków będzie tylko rosła. Zresztą o niesłabnącej popularności modeli Ford Thunderbird świadczy już choćby fakt, że powstało w sumie 11 generacji samochodu.

4.15
Ocena na postawie 45 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaFord
TypSamochód osobowy
SegmentF

Generacje Ford Thunderbird

Inne modele Ford

F - Inne modele

Ford Thunderbird: newsy, testy i recenzje

Nowy Ford Puma. Nie bój się zmiany na lepsze

... pozorom te najbardziej oczywiste różnice pomiędzy Fordem Puma, jakiego pamiętamy, a tym, który właśnie wjechał do salonów sprzedaży, wcale nie są najważniejsze! ... ^^^Od starej Pumy Ford odcina się grubą kreską, więc to ostatni moment, w którym ...

3 tygodnie temu

Ford przekonuje, że ich nowe filtry zabezpieczają przed wirusami

... Ford rozszerza ofertę na filtry kabinowe, które mają zabezpieczać m.in. przed koronawirusami. Można je zamontować w ramach organizowanej obecnie Akcji Klimatyzacji Dezynfekcji Pro. ... , zapachem spalin, pyłkami oraz agresywnymi gazami niż ...

miesiąc temu

Koronawirus w Fordzie. Niemieccy pracownicy wysłani na kwarantannę

... U jednej z osób zatrudnionych w centrum rozwojowym Forda niedaleko Kolonii zdiagnozowano koronawirusa. Władze marki podjęły decyzję o objęciu kwarantanną pracowników, którzy mieli najbliższy kontakt z zarażonym. ... News Europe. 36738 Ford ...

3 miesiące temu

Ford stworzy samochód do e-sportu. Pomogą mu w tym gracze

... Ford coraz mocniej angażuje się w wirtualne wyścigi. Amerykańska marka w ubiegłym roku założyła swój pierwszy zespół Fordzilla, a teraz pracuje nad pojazdem dedykowanym do e-sportowych zawodów. Auto będzie wspólnym dziełem specjalistów Forda, ...

2 miesiące temu

Legendarny Ford RS200 trafi na aukcję. Jest praktycznie nowy

... RS200 to jeden z najbardziej pożądanych Fordów w historii. Świetnie zachowany egzemplarz, który jak dotąd przejechał niecałe 2 tysiące kilometrów, może być dobrą inwestycją. Chętni, by się o tym przekonać, powinni zainteresować się brytyjską ...

4 miesiące temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie