Cadillac Seville

Model
Cadillac Seville Zobacz 4 zdjęcia

Cadillac Seville to luksusowy samochód osobowy, który był sprzedawany w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XX w. i na początku XXI w. Łącznie powstało 5 generacji Cadillaca Seville.

Cadillac Seville występował jedynie jako 4-drzwiowy sedan, w którym montowano wyłącznie 8-cylindrowe silniki o dużej pojemności – najmniejszy miał 4,1 l objętości skokowej.

Ponadto Cadillac Seville był wyposażony wyłącznie w automatyczną skrzynię biegów. Początkowo skrzynia biegów Cadillaca Seville miała 3 przełożenia, jednak ich liczba została szybko podniesiona do 4.

Cadillac Seville – skąd się wzięła jego nazwa?

Nazwa "Seville" to po angielsku Sewilla, hiszpańska prowincja i zarazem jej stolica, 700-tysięczne miasto. Cadillac Seville miał budzić skojarzenia z tym miejscem ze względu na jego uroki oraz fakt, że to właśnie z Sewilli pochodzili dwaj słynni malarze: Diego Velazquez i Bartolome Esteban Murillo. Co ciekawe do Cadillaca Seville przymierzano dosłownie setki innych nazw, które w większości okazywały się niezbyt czytelne lub trudne do wymówienia.

Jednak zanim nazwa "Seville" na stałe przylgnęła do "pierwszego małego Cadillaca", jak określano ten model, to jeszcze na przełomie lat 50. i 60. XX w. była ona kojarzona z Cadillakiem Escalade o typie nadwozia hardtop.

Produkcja Cadillaca Seville

Cadillac Seville był produkowany przez prawie 40 lat, od 1975 do 2004 roku. Pierwsze prototypy Cadillaca Seville powstały natomiast na przełomie 1972 i 1973 roku i były roboczo nazywane Cadillacami LaSalle. To nie był koniec wytwarzania prototypów Cadillaca Seville – raptem kilka miesięcy później pojawiły się kolejne, mające zdecydowanie bardziej kanciastą karoserię niż egzemplarze, które trafiły do salonów w połowie lat 70. Ostateczny wygląd nadał Cadillacowi Seville Bill Mitchell, znany projektant ze Stanów Zjednoczonych.

Najważniejszy zakład, z którego wyjeżdżały nowe Cadillaki Seville, znajdował się w Detroit, głównym ośrodku amerykańskiej motoryzacji. Co ciekawe na samym początku Cadillac Seville był też produkowany w Iranie, gdzie był następnie sprzedawany jako Cadillac Civil – w przypadku tego modelu nazwa również była nieprzypadkowa, gdyż "Civil" w wymowie brzmi prawie tak samo jak "Seville".

Cadillac Seville powstał w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie eksportowanymi do Stanów Zjednoczonych modelami luksusowych europejskich marek, takich jak BMW czy Mercedes. Rosnąca popularność aut z Europy sprawiła, że przy wdrażaniu modelu Seville firma Cadillac przestała kierować się znaną wówczas w USA zasadą "większy znaczy lepszy", która dotyczyła produkcji pojazdów. W związku z tym model Seville uchodził w rodzinie Cadillaców za najmniejszy samochód, ale jego cena w porównaniu z innymi sedanami i tak była bardzo wysoka.

Cadillac wiązał z modelem Seville duże nadzieje z tego powodu, że zainteresowanie tą amerykańską marką drastycznie spadło wśród młodych osób, które wolały kupować auta u konkurencji. Do Cadillaca przylgnęła nawet łatka producenta samochodów dla ludzi po pięćdziesiątce.

Następcą Cadillaca Seville został Cadillac STS, który został wprowadzony na rynek w 2005 roku.

4.15
Ocena na postawie 24 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaCadillac
TypSamochód osobowy
SegmentF

Generacje Cadillac Seville

Inne modele Cadillac

F - Inne modele

Cadillac Seville: newsy, testy i recenzje

Opel Grandland X - test w wersji Grand

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie