Lotus Elise 1 generacji

Generacja
Lotus Elise 1 generacji Zobacz 2 zdjęcia

Początkowa wersja modelu Elise – seria 1, ważyła zaledwie 725 kg. Centralnie umieszczoną jednostką był motor Rovera. Rzędowy silnik serii K miał pojemność 1,8 l i moc 120 KM. To niewiele jak na sportowe auto, ale pozwalało rozpędzić tego dwumiejscowego Lotusa do 100 km/h w zaledwie 5,9 s.

Nadwozie będące wspólnym dziełem Juliana Thomsona (ówczesnego głównego stylisty Lotusa) oraz Richarda Rackhama (głównego inżyniera brytyjskiej marki) było nie tylko lekkie, ale również nieduże. Z przodu zamontowano skromne, okrągłe reflektory i oddzielne kierunkowskazy. Po środku pasa przedniego umiejscowiono niewielki grill. Charakterystyczna dla tego modelu jest maska z głębokim wcięciem, przez środek którego ciągnie się duże żebro. Z boku sylwetka Elise’a nie wyróżnia się niczym szczególnym oprócz wlotu powietrza osadzonego w zagłębieniu powiększającym się stopniowo wzdłuż drzwi. Tył tego małego sportowego auta ma obły kształt. Jest prosty stylistycznie. Znajdują się tam podwójne, okrągłe światła i dwie końcówki układu wydechowego umieszczone centralnie. Ponieważ Elise miał być przede wszystkim lekki, we wnętrzu nie ma ciekawych dodatków stylistycznych. Prosta deska rozdzielcza, sportowe fotele, nieduża kierownica i niezbędne instrumenty - nic więcej.

Na bazie serii 1 powstało kilka odmian specjalnych. Był wśród nich Lotus 340R, którego nazwa odnosiła się do liczby wyprodukowanych egzemplarzy. Pierwotnie oznaczała ona stosunek mocy do masy prototypu, wyrażany w hp/t. Powstały również wersje 111S, Sport 135, Sport 160, Sport 190, Type 49, Type 79 i wiele innych. Najpopularniejszym jednak autem bazującym na modelu Elise był Exige. Przedstawiony w 2000 roku samochód wyposażono w motor z odmiany 340R, poprawione zawieszenie oraz dodatkowy pakiet aerodynamiczny.

Decydując się na kupno tego auta, nie należy spodziewać się komfortu czy łatwości w użytkowaniu przez cały rok. Wszystkie niewygody Elise wynagrodzi podczas odważnego pokonywania ostrych zakrętów.

3.87
Ocena na postawie 18 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaLotus
ModelLotus Elise
Produkcja od1996
Produkcja do2001

Inne generacje Lotus Elise

Inne modele Lotus

Lotus Elise 1 generacji: newsy, testy i recenzje

WP Express. Wyścig Mille Miglia

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie