Koncepcja Seata na hybrydę, wtyczkowóz i hot-hatcha [aktualizacja]

Koncepcja Seata na hybrydę, wtyczkowóz i hot-hatcha [aktualizacja]

Seat Leon TwinDrive & Seat Altea XL EV
Seat Leon TwinDrive & Seat Altea XL EV
Piotr Wielgus
14.11.2011 15:55, aktualizacja: 07.10.2022 18:35

Seat zamierza wypuścić na rynek hybrydę oraz samochód elektryczny. Możemy ostrzyć sobie zęby również na wersję coupé nowego Leona.

Seat zamierza wypuścić na rynek hybrydę oraz samochód elektryczny. Możemy ostrzyć sobie zęby również na wersję coupé nowego Leona.

Robocza nazwa ekologicznego modelu to TwinDrive, a samochód trafi do seryjnej produkcji i sprzedaży w 2015 roku. Technologia zastosowana w wersji hybrydowej będzie zbliżona do tej, którą Seat zastosował w prototypowym Leonie TwinDrive, którego zobaczymy chociażby w Genewie.

Po hybrydzie przyjdzie czas na auto całkowicie elektryczne. Seat zapowiada, że wtyczkowóz powstanie na bazie już istniejącego Seata. Najprawdopodobniej wybór padnie na Ibizę lub miejskiego Mii, który zadebiutuje w grudniu. Oznacza to, że Seat zaniechał planu wprowadzenia samochodu elektrycznego o zupełnie nowym nadwoziu lub zrobienia go na bazie koncepcyjnego IBL. Obecnie jedynym całkowicie elektrycznym samochodem Seata jest koncept stworzony na bazie Altei XL.

Seat IBL
Seat IBL

Pierwsza seryjna hybryda zostanie zastosowana w Leonie TwinDrive. To właśnie gama modelowa kolejnego Leona na stałe zostanie uzupełniona o wersję hybrydową. Nowy Leon wjedzie na rynek jesienią przyszłego roku. Co ciekawe, Leon oprócz wersji pięciodrzwiowej dostępny będzie jako trzydrzwiowy hot-hatch, mający rywalizować chociażby z Astrą GTC.

[aktualizacja 14 listopada]

Seat oficjalnie ujawnił swoje pierwsze elektryczne samochody. Altea XL będzie użytkowana przez instytucje rządowe w całej Katalonii oraz w stolicy Hiszpanii - Madrycie. Elektryczna Altea ma moc 114 KM i 270 Nm momentu. Samochód pojedzie maksymalnie 135 km/h, jego zasięg na jednym ładowaniu wynosi 135 km. Wkrótce do Altei dołączy Leon TwinDrive. On z kolei w trybie elektrycznym pojedzie maksymalnie 120 km/h i ma zasięg 52 km na jednym ładowaniu.

Seat Altea XL EV
Seat Altea XL EV

Seat potwierdził także do produkcji seryjnej hybrydę ładowaną z gniazdka. Wejdzie ona do sprzedaży w 2015 roku.

Źródło: AutoExpress

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)