Samochody z kierownicą po prawej stronie od 1 stycznia 2015, ale nie wszystkie

Samochody z kierownicą po prawej stronie od 1 stycznia 2015, ale nie wszystkie

Samochody z kierownicą po prawej stronie od 1 stycznia 2015, ale nie wszystkie
Marcin Łobodziński
17.10.2014 09:19, aktualizacja: 08.10.2022 08:59

W przyszłym roku będzie można rejestrować w Polsce samochody z kierownicą po prawej stronie, zarówno nowe jak i używane. Tak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczącego warunków technicznych pojazdów.

Już od 1 stycznia 2015 roku w Polsce będzie można zarejestrować nowe i używane samochody z kierownicą po prawej stronie. Jedyne wymogi jakie będą musiały spełniać takie auta to przystosowane do ruchu prawostronnego reflektory i lusterka zewnętrzne, oraz europejska homologacja dla samochodów nowych. Tymczasem auta używane, by spełniać wszystkie wymogi, muszą być wcześniej zarejestrowane w jednym z krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że jedynie samochody produkowane na rynek brytyjski i wcześniej legalnie jeżdżące po krajach Unii będzie można zarejestrować. To zła wiadomość dla miłośników klasycznej, japońskiej motoryzacji. Nie będzie bowiem możliwe ściągnięcie z Azji klasycznego już Nissana Skyline i od razu zarejestrowanie go w Polsce.

428964484049301420

Wielu ekspertów od bezpieczeństwa ruchu drogowego uważa, że napływ do Polski aut z kierownicą po prawej stronie może zwiększyć liczbę wypadków, zwłaszcza podczas jazdy po mieście i manewrów wyprzedzania. Nie wiadomo jeszcze jak takie samochody potraktują firmy ubezpieczeniowe, ale nie wykluczone, że polisy mogą być znacznie droższe. Zmieni się również stosunek cen samochodów używanych, tzw. „anglików” do aut z kierownicą po lewej stronie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)