Samochód prowadził 16‑letni chłopak. Obok siedział pijany ojciec

Policjanci zatrzymali 16-latka, który jechał bez uprawnień
Policjanci zatrzymali 16-latka, który jechał bez uprawnień
Źródło zdjęć: © Materiały WP | Adobe

13.05.2023 18:21, aktual.: 14.05.2023 09:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Policjanci z Wyszkowa w województwie śląskim zatrzymali 16-latka, który kierował samochodem, nie posiadając uprawnień. Na fotelu pasażera siedział pijany ojciec chłopaka.

Do tej sytuacji doszło na ul. Pułtuskiej w Wyszkowie. Tutejsi policjanci drogówki zatrzymali kierowcę audi. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że ma 16 lat i z oczywistych względów nie posiada uprawnień do kierowania.

Na fotelu pasażera siedział jego ojciec. Policjanci od mężczyzny od razu wyczuli alkohol. Mieli rację. Alkomat wykazał prawie 3 promile w wydychanym powietrzu. Nastolatek był trzeźwy. Nieodpowiedzialny ojciec tłumaczył mundurowym, że zdawał sobie sprawę, iż syn nie posiada uprawnień. Mimo to zdecydował się udostępnić mu samochód.

Często wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji, prowadząc samochód bez prawa jazdy, bo przecież nie mogą dostać punktów karnych. Takie myślenie jest jak najbardziej błędne. Przepisy mówią wprost, że każdy kto prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy za kierownicą znajduje się nieletni to sprawa trafia do sądu rodzinnego.

Policja Mazowiecka

W takim przypadku sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia. Konsekwencje ponosi także osoba, która pozwala na to, by za kierownicą wsiadł nieletni, czy też osoba, która nie posiada uprawnień.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)