Poradniki i mechanikaSamochód na pasie awaryjnym. Koszty "parkowania" pokrywa właściciel

Samochód na pasie awaryjnym. Koszty "parkowania" pokrywa właściciel

Samochód, który uległ awarii, można postawić na pasie awaryjnym. Jeśli sami nie damy rady go naprawić, należy wezwać pomoc drogową
Samochód, który uległ awarii, można postawić na pasie awaryjnym. Jeśli sami nie damy rady go naprawić, należy wezwać pomoc drogową
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Anna Piątkowska-Borek
04.09.2022 12:19, aktualizacja: 13.03.2023 15:53

Awaria samochodu na autostradzie lub drodze ekspresowej może przydarzyć się każdemu. Co wtedy robimy? Stawiamy auto na pasie awaryjnym, a jeśli sami nie potrafimy uporać się z usterką, wzywamy pomoc drogową, która szybko usunie pojazd z drogi.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, że pas awaryjny to nie parking. Każdy znajdujący się na nim pojazd, nawet jeśli jest odpowiednio oznaczony, stwarza zagrożenie dla innych użytkowników ruchu. Może także utrudniać prowadzenie akcji ratowniczych. Stąd tak ważne jest jego jak najszybsze usunięcie.

Co dzieje się z autem, o którym właściciel "zapomniał" i blokuje ono pas awaryjny?

GDDKiA zawiadamia Policję, a funkcjonariusze próbują namierzyć i skontaktować się z jego właścicielem. Gdy nie jest to możliwe, policjanci usuwają pozostawiony pojazd z drogi na parking strzeżony prowadzony dla właściwego starostę.

Wszystko odbywa się na koszt właściciela samochodu, oczywiście jeśli uda się go ostatecznie ustalić i z nim skontaktować. W innym razie są powiadamiane odpowiednie instytucje.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)