Saab 95 z 8,2-litrowym V8 Chevroleta trafił na aukcję. Trudno o równie szalony projekt

Saab 95 z 8,2-litrowym V8 Chevroleta trafił na aukcję. Trudno o równie szalony projekt21.03.2022 10:27
Saab 95 z V8
Saab 95 z V8
Źródło zdjęć: © fot. Bringatrailer.com

Ogromne V8 ukryte w niepozornym nadwoziu starego kombi ze Szwecji? Brzmi jak idealny przepis na niepozornego sleepera, a także nietuzinkowego klasyka. Auto trafiło właśnie na sprzedaż w Arizonie.

95 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli w historii Saaba. Rodzinne kombi o opływowych kształtach dziś jest niezłym rarytasem dla poszukiwaczy klasyków. Spora w tym zasługa nie tylko niepowtarzalnego designu, ale i napędów - dwusuwa z początków produkcji, a następnie V4. A co powiecie na 95 z potężnym, amerykańskim V8?

Egzemplarz z 1971 roku napędzany 8,2-litrową jednostką Chevroleta trafił właśnie na aukcję Bringatrailer. Jego historia nie jest do końca jasna. Jak dowiadujemy się z opisu, prawowity właściciel zmarł, zabierając ze sobą wiele tajemnic dotyczących tego projektu, co nie zmienia faktu, że to imponująca konstrukcja.

Ogromną jednostkę wpasowano pod maską, ale niezbędne okazało się przeniesienie części osprzętu na tył i całkowita rezygnacja z bagażnika. Konieczna była też przebudowa podwozia, a także zastosowanie dodatkowych wzmocnień pozwalających utrzymać sztywność konstrukcji.

Saab 95 z V8
Źródło zdjęć: © fot. Bringatrailer.com
Saab 95 z V8

Twórcy tego dzieła musieli też napracować się przy tylnych nadkolach, by wcisnąć w nie ekstremalnie szerokie opony. Węższe nie wchodziły w grę, gdyż nie byłyby w stanie przenieść maksymalnego momentu obrotowego, sięgającego blisko 600 Nm. Moc wynosi natomiast 461 KM.

Osiągi pozostają nieznane. Z pewnością jednak nie jest to wolny samochód. Ci, którzy chcieliby się o tym przekonać, mogą wziąć udział w aukcji. Warto, bo drugiej takiej konstrukcji ze świecą szukać.

Saab 95 z V8
Źródło zdjęć: © fot. Bringatrailer.com
Saab 95 z V8
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)