Rowerzyści muszą uważać. Kara może wynieść nawet 3000 zł

Kontrola rowerzysty - zdjęcie ilustracyjne
Kontrola rowerzysty - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja

01.11.2023 10:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektórzy rowerzyści mogą nie do końca zdawać sobie sprawę, że przepisy ruchu drogowego, które są obowiązujące dla kierowców samochodów, dotyczą ich w równym stopniu. Jednym z najbardziej ryzykownych i niebezpiecznych zachowań, które często można zaobserwować wśród rowerzystów, jest jazda po chodniku. Co prawda, jest to dozwolone, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Osoba kierująca rowerem, a także hulajnogą elektryczną czy innym urządzeniem transportu osobistego, ma prawo do poruszania się chodnikiem, ale tylko w określonych sytuacjach. Co ważne, po chodniku musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości osoby idącej pieszo i zawsze ustępować pierwszeństwa pieszym. Innymi słowy, nie może stwarzać dla pieszych żadnego zagrożenia, ani tym bardziej wymuszać na nich zmiany kierunku czy zatrzymania.

W Kodeksie wykroczeń znajduje się artykuł 86a, który jest szczególnie istotny dla rowerzystów. W taryfikatorze mandatów jest wiele pozycji dotyczących jazdy na rowerze, ale nie ma w nim wzmianki o przekroczeniu prędkości na rowerze. Nikt oczywiście nie mierzy prędkości roweru radarem, ale łatwo można stwierdzić, że prędkość jest wyższa niż pieszych. Za taką jazdę grozi grzywna zgodnie z art. 86a Kodeksu wykroczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile wynosi ta grzywna? Taryfikator nie przewidział konkretnej kwoty, więc grzywna jest określona w art. 97 Kodeksu wykroczeń – może wynieść do 3000 zł! Taka sama kara grozi rowerzyście, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na chodniku.

Kary za wykroczenia wymienione wprost w taryfikatorze mandatów są znacznie niższe. Przykładowo, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas przejeżdżania przez chodnik grozi grzywna od 50 do 300 zł, a za naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub po przejściu dla pieszych — od 50 do 100 zł.

Chociaż mało prawdopodobne jest, że rowerzysta otrzyma wysoki mandat za zbyt szybką jazdę po chodniku, to jednak w przypadku potrącenia pieszego w wyniku nadmiernej prędkości, grozi mu wysoka grzywna.

Nie tylko policja może karać za takie wykroczenia. Przypominamy, że od 30 sierpnia 2021 r. strażnicy miejscy i gminni mają prawo do wystawiania mandatów za nadmierną prędkość na chodniku. Wcześniej mogli jedynie zatrzymywać takich delikwentów i ich upominać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)