Poradniki i mechanikaRegeneracja kompresora klimatyzacji – jak przebiega i ile kosztuje?

Regeneracja kompresora klimatyzacji – jak przebiega i ile kosztuje?

Kompresor klimatyzacji to droga część, ale można ją zregenerować za pół ceny.
Kompresor klimatyzacji to droga część, ale można ją zregenerować za pół ceny.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis
31.03.2020 13:06, aktualizacja: 22.03.2023 12:04

Kompresor klimatyzacji to najdroższy element całego układu odpowiedzialnego za schładzanie wnętrza auta. W celu obniżenia kosztów naprawy można poddać go regeneracji. Jest to operacja znana od lat i przywraca dany element do stanu niemal fabrycznego.

Dla wielu kierowców regeneracja kompresora klimatyzacji jest najtańszym, a często jedynym, sposobem na przywrócenie pełnej sprawności układu. Jej koszt, najczęściej kilkaset złotych, w stosunku do zakupu oryginalnego elementu lub taniego zamiennika pozostaje jedynym racjonalnym wyborem.

Decydując się na regenerację, warto pamiętać, że jej celem jest przywrócenie pierwotnej sprawności. Aby tak się stało, naprawa musi być przeprowadzona w sposób fachowy, przy wykorzystaniu dobrej jakości części zamiennych, czego potwierdzeniem powinna być gwarancja na minimum 1 rok.

Jak wygląda regeneracja kompresora klimatyzacji?

Przed właściwym rozpoczęciem prac regeneracyjnych, mechanik lub osoba zajmująca się naprawą części powinna ustalić, co było przyczyną awarii. Jeśli zwykłe zużycie, to wystarczy zregenerować kompresor. Jeśli natomiast jest to uszkodzenie, to zanim część zostanie zamontowana ponownie w samochodzie, to powinno się wyeliminować przyczynę.

Rewitalizacja kompresora polega na rozebraniu obudowy i wymianie wszystkich elementów uszczelniających, sprzęgła, łożysk i tłoczków oraz – jeśli zachodzi taka potrzeba – pozostałych podzespołów, które uległy awarii.

Pozostałe elementy są czyszczone chemicznie lub/i ultradźwiękowo. Po tym części są weryfikowane i albo użyte ponownie, albo wymienione na nowe. Następnie wykonuje się test szczelności kompresora. Jeśli wszystko jest w porządku, dokonywana jest kontrola i regulacja sprzęgła i test w warunkach laboratoryjnych - sprawdzana jest wydajność kompresora.

Na koniec kompresor powinien zostać wstępnie napełniony olejem, który zabezpieczy go podczas pierwszego uruchomienia przed nadmiernym tarciem.

Ile kosztuje regeneracja kompresora?

Cena regeneracji kompresora jest w pewnym stopniu zależna od ceny nowej części i jest to zwykle ok. 30-60 proc. Do popularnego modelu samochodu nowy kompresor kosztuje ok. 500-800 zł, natomiast zregenerowany ok. 200-400 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)