Poradniki i mechanikaPożyczasz auto? Uważaj komu i od kogo, bo się nie wypłacisz

Pożyczasz auto? Uważaj komu i od kogo, bo się nie wypłacisz

Wszelkie nieprawidłowości wyjdą od razu podczas kontroli policyjnej.
Wszelkie nieprawidłowości wyjdą od razu podczas kontroli policyjnej.
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe / Lubuska Policja
Marcin Łobodziński
09.05.2021 11:51, aktualizacja: 14.03.2023 16:31

Oto trzy sytuacje, które mogą cię słono kosztować, a karę dostaniesz nie będąc jej świadomym. Nawet 5000 zł za przekazanie auta niewłaściwej osobie i znacznie więcej, jeśli pożyczysz auto od kogoś nie sprawdzając dokumentów.

Znam przypadek osoby, która pożyczyła od bliskiej rodziny nieduże auto dostawcze, by przewieźć towar ze sklepu ogrodniczego. Samochód został niedawno kupiony, jeszcze nieprzerejestrowany, a co najgorsze - wygasło OC.

Pech chciał, że osoba pożyczająca samochód zagapiła się na drodze i nie zdążyła wyhamować przed jadącym z przodu pojazdem. W wyniku kolizji uszczerbku na zdrowiu doznał kierowca pojazdu jadącego z przodu, zniszczone zostało jego auto, a także fragment drogowej infrastruktury.

Jakież było zdziwienie sprawcy wypadku, kiedy dowiedział się od policjanta, że pożyczony pojazd nie miał ważnego OC, bo się nie przedłużyło po zakupie. Jednak większym zdziwieniem było to, że to on finansowo odpowie za wyrządzone szkody - wspólnie z właścicielem pojazdu.

Nie ciągnąc dalej tej historii, można nauczyć się na jej podstawie jednego – nie ważne od kogo pożyczasz samochód, zawsze sprawdź, czy ma ważne OC. W opisanym przypadku właściciel pojazdu też się zdziwił, że OC było już nieważne. Niewiedza słono ich kosztowała.

Nie trzeba mieć żadnych dokumentów, by sprawdzić ważność polisy. Wystarczy wejść na stronę ufg.pl, przejść do zakładki "sprawdź OC dla pojazdu" i wpisać numer rejestracyjny. Po chwili pojawi się na ten temat informacja.

Grzywna nawet do 5000 zł za użyczenie auta niewłaściwej osobie

Jest inny przypadek kiedy możecie być ukarani wysoką grzywną. Dotyczy sytuacji, gdy pożyczacie swój pojazd osobie nieposiadającej uprawnień (art. 96 Kodeksu wykroczeń). Dotyczy to każdej sytuacji, czyli nie tylko osób w ogóle nieposiadających prawa jazdy, ale także z niewłaściwą kategorią lub z zatrzymanymi lub cofniętymi uprawnieniami. Również wtedy, kiedy rodzic pozwoli pojeździć dziecku, ale warto zaznaczyć, że dotyczy to wyłącznie dróg publicznych i stref ruchu. Karą za to jest grzywna zależna od sytuacji materialnej, ale maksymalna kwota to 5000 zł.

Z tych samych przepisów (art. 96 k.w) wynika, że taką samą grzywną jak wyżej, zagrożona jest osoba, która udostępnia pojazd osobie po spożyciu alkoholu lub innego środka odurzającego. Jednak w tej sytuacji grzywna może być najlepszą karą, jaka ją spotka.

Jeśli osoba po alkoholu spowoduje wypadek, w którym uszczerbek na zdrowiu lub śmierć poniesie inna osoba, to właściciel pojazdu może odpowiedzieć za pomocnictwo opisane w art. 18 § 3 kodeksu karnego. Za ten czyn można otrzymać, poza grzywną, karę ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności do 2 lat.

Tu należy być ostrożnym, zwłaszcza względem osób, które zażywają wszelkiej maści narkotyki, nawet sporadycznie. Osoba taka może nie wykazywać żadnych oznak odurzenia, ale w jej organizmie substancje utrzymują się dość długo, co w razie spowodowania wypadku z groźnym skutkiem zostanie sprawdzone. Nieświadomy właściciel pojazdu może ponieść za to duże konsekwencje.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)