Policyjna akcja weekendowa to nie tylko kontrole prędkości. Sprawdzą też stan pojazdu

Policyjna akcja weekendowa to nie tylko kontrole prędkości. Sprawdzą też stan pojazdu

Policjanci mogą kontrolować stan ogumienia
Policjanci mogą kontrolować stan ogumienia
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Lubuska Policja
Marcin Łobodziński
13.08.2022 06:50, aktualizacja: 13.03.2023 16:12

Długi weekend stoi pod znakiem wzmożonych działań policji w zakresie kontroli prędkości. Poinformowano też kierowców o kontrolach trzeźwości. Jednak do działań funkcjonariuszy będzie należała także kontrola stanu technicznego pojazdów.

Od 12 do 15 sierpnia trwa akcja "Prędkość" koordynowana jest przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego i cała polska drogówka, w tym grupa Speed, została postawiona na nogi. By w ten ciepły czas zadbać o bezpieczeństwo na drogach, policja użyje całego posiadanego sprzętu do kontroli prędkości kierujących. Dodatkowo trzeba się liczyć ze wzmożonymi kontrolami trzeźwości.

Przy okazji takich kontroli policjanci będą także sprawdzać stan techniczny pojazdów. Prawo zezwala funkcjonariuszowi na ocenę stanu poszczególnych elementów pojazdu (np. opon lub szyb) oraz zweryfikowanie działania urządzeń, jak światła, wycieraczki, klakson.

Kontrola świateł nie jest trudna - wystarczy je po prostu włączyć
Kontrola świateł nie jest trudna - wystarczy je po prostu włączyć© fot. mat. prasowe/Lubuska Policja

Policjant, choć nie jest diagnostą, może także mieć uzasadnione podejrzenie co do tego, że kontrolowany pojazd nie spełnia warunków technicznych do dopuszczenia do ruchu.

Do powyższego mogą należeć niesprawności, np. wycieki czy nieszczelności w układzie wydechowym, ale także niedozwolone modyfikacje albo brak tablicy rejestracyjnej.

W razie stwierdzenia, że pojazd nie jest w pełni sprawny, policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny i tym samym skierować pojazd na badanie dodatkowe. Jeśli jednak uzna, że stan pojazdu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, może dodatkowo zabronić dalszej jazdy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)