Zobacz, gdzie za darmo ustawisz światła w aucie. Ruszyła akcja policji i ITS

Zobacz, gdzie za darmo ustawisz światła w aucie. Ruszyła akcja policji i ITS22.10.2019 05:57
W najbliższych tygodniach policja będzie zwracać szczególną uwagę na stan oświetlenia w naszych autach.
W najbliższych tygodniach policja będzie zwracać szczególną uwagę na stan oświetlenia w naszych autach.
Źródło zdjęć: © fot. policja.pl

Badania ITS wskazują, że aż 98 procent polskich kierowców regularnie jest oślepianianych przez inne pojazdy. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko szczególnie teraz, w okresie jesienno-zimowym. Policja będzie z nim walczyć.

Oznacza to wzmożone kontrole oświetlenia. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na funkcjonowanie tego - mogłoby się wydawać - prostego, ale jakże ważnego elementu wyposażenia.

Warto upewnić się, że stan oświetlenia w naszych pojazdach nie budzi zastrzeżeń. W związku z trwającą do 15 grudnia akcją można będzie zrobić to bezpłatnie w kilkuset stacjach kontroli pojazdów w całej Polsce w dniach 26 października oraz 11 i 23 listopada.

Listę stacji biorących udział w tym wydarzeniu można odszukać za pomocą aplikacji Yanosik, która po wybraniu danego punktu doprowadzi nas prosto na badanie. Warto skorzystać, nie tylko po to, by uniknąć problemów z policją, lecz przede wszystkim dla bezpieczeństwa własnego i innych.

Jak się okazuje, większość kierowców nie dba wystarczająco o stan oświetlenia swoich pojazdów. Wspomniane we wstępie wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego mówią nie tylko o częstych przypadkach oślepiania, ale i niewystarczającej skuteczności samochodowego oświetlenia.

Aż 40 proc. badanych uważa, że światła w ich samochodach świecą zbyt słabo. Wielu niezadowolonych kierowców próbuje poprawić sytuację montując np. nielegalne zamienniki żarówek, co może i rozwiązuje ich problem, ale powoduje niedogodności dla innych, oślepianych kierowców. To błędne koło, którego skutki starają się zminimalizować organizacje publiczne i państwowe.

Akcja o nazwie "Twoje światła, nasze bezpieczeństwo" ma na celu poprawę jakości oświetlenia w pojazdach poruszających się po polskich drogach. Biorą w niej udział Komenda Główna Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu drogowego, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Przemysłowy Instytut Motoryzacji we współpracy z Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów oraz aplikacja dla kierowców Yanosik.

Takie działania są bardzo potrzebne. Jak pokazują statystyki wypadków, niewłaściwe oświetlenie jest nierzadko przyczyną tragicznych zdarzeń. Szczególnie z udziałem pieszych. To właśnie na nieoświetlonych drogach dochodzi do największej ilości śmiertelnych wypadków. Akcja "Twoje światła, nasze bezpieczeństwo" startuje 21 października 2019 roku i potrwa do 15 grudnia 2019 roku.

W tym czasie kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli stanu oświetlenia w ich pojazdach. Jeśli ten będzie budził zastrzeżenia, trzeba liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i skierowaniem an powtórne badania techniczne. W skrajnych przypadkach spotkanie z policją może zakończyć się także 500-złotowym mandatem.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)