Zobacz, gdzie za darmo ustawisz światła w aucie. Ruszyła akcja policji i ITS

W najbliższych tygodniach policja będzie zwracać szczególną uwagę na stan oświetlenia w naszych autach.
W najbliższych tygodniach policja będzie zwracać szczególną uwagę na stan oświetlenia w naszych autach.
Źródło zdjęć: © fot. policja.pl
Aleksander Ruciński

22.10.2019 05:57, aktual.: 22.03.2023 17:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badania ITS wskazują, że aż 98 procent polskich kierowców regularnie jest oślepianianych przez inne pojazdy. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko szczególnie teraz, w okresie jesienno-zimowym. Policja będzie z nim walczyć.

Oznacza to wzmożone kontrole oświetlenia. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na funkcjonowanie tego - mogłoby się wydawać - prostego, ale jakże ważnego elementu wyposażenia.

Warto upewnić się, że stan oświetlenia w naszych pojazdach nie budzi zastrzeżeń. W związku z trwającą do 15 grudnia akcją można będzie zrobić to bezpłatnie w kilkuset stacjach kontroli pojazdów w całej Polsce w dniach 26 października oraz 11 i 23 listopada.

Listę stacji biorących udział w tym wydarzeniu można odszukać za pomocą aplikacji Yanosik, która po wybraniu danego punktu doprowadzi nas prosto na badanie. Warto skorzystać, nie tylko po to, by uniknąć problemów z policją, lecz przede wszystkim dla bezpieczeństwa własnego i innych.

Jak się okazuje, większość kierowców nie dba wystarczająco o stan oświetlenia swoich pojazdów. Wspomniane we wstępie wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego mówią nie tylko o częstych przypadkach oślepiania, ale i niewystarczającej skuteczności samochodowego oświetlenia.

Aż 40 proc. badanych uważa, że światła w ich samochodach świecą zbyt słabo. Wielu niezadowolonych kierowców próbuje poprawić sytuację montując np. nielegalne zamienniki żarówek, co może i rozwiązuje ich problem, ale powoduje niedogodności dla innych, oślepianych kierowców. To błędne koło, którego skutki starają się zminimalizować organizacje publiczne i państwowe.

Akcja o nazwie "Twoje światła, nasze bezpieczeństwo" ma na celu poprawę jakości oświetlenia w pojazdach poruszających się po polskich drogach. Biorą w niej udział Komenda Główna Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu drogowego, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Przemysłowy Instytut Motoryzacji we współpracy z Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów oraz aplikacja dla kierowców Yanosik.

Takie działania są bardzo potrzebne. Jak pokazują statystyki wypadków, niewłaściwe oświetlenie jest nierzadko przyczyną tragicznych zdarzeń. Szczególnie z udziałem pieszych. To właśnie na nieoświetlonych drogach dochodzi do największej ilości śmiertelnych wypadków. Akcja "Twoje światła, nasze bezpieczeństwo" startuje 21 października 2019 roku i potrwa do 15 grudnia 2019 roku.

W tym czasie kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli stanu oświetlenia w ich pojazdach. Jeśli ten będzie budził zastrzeżenia, trzeba liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i skierowaniem an powtórne badania techniczne. W skrajnych przypadkach spotkanie z policją może zakończyć się także 500-złotowym mandatem.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)