Podróżowanie samochodem. Dlaczego warto?

WP
WP
Źródło zdjęć: © WP | africa-studio.com (Olga Yastremska and Leonid Yastremskiy)

20.03.2023 12:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podróżowanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków, zwłaszcza w ostatnich latach. Wyjazd na urlop własnym samochodem to wygoda, możliwość zabrania ze sobą wszystkich potrzebnych rzeczy, a także szansa na zobaczenie większej ilości ciekawych miejsc, zarówno na miejscu, jak i w trasie. Niestety, podróżowanie samochodem związane jest także ze sporym wydatkiem. W związku z tym, wiele osób zastanawia się, czy warto wybrać się na urlop samochodem, czy może lepiej postawić na inny środek lokomocji. Aby odpowiedzieć na to pytanie, sprawdźmy, jakie korzyści zapewnia własne auto w czasie podróży!

Wolność i swoboda planowania podróży

Samochód to bez wątpienia najwygodniejszy, aktualnie dostępny środek transportu. Świetnie sprawdza się na krótsze podróże po mieście i jego okolicach, na dojazdy do pracy i krótsze lub dłuższe wojaże. Za jego wyborem przemawia przede wszystkim wygoda. Możemy zdecydować, o której wyjedziemy z domu, a jeśli coś opóźni wyjazd, nie musimy wpadać w panikę – stracony czas nadrobimy po drodze lub po prostu zajedziemy na miejsce nieco później.

Samochód pozwala także wygodnie przemieszczać się po okolicy. Dzięki niemu możemy obejrzeć więcej ciekawych miejsc, oddalonych od naszego miejsca zakwaterowania, zaplanować wypad do sąsiedniej miejscowości lub odwiedzić dawno niewidzianych znajomych, mieszkających w okolicy naszego miejsca wakacyjnego zakwaterowania. Nie musimy już szukać środków komunikacji publicznej, pociągów ani korzystać z kosztownego wynajmu auta z wypożyczalni.

By wsiąść za kółko własnego auta i wybrać się na urlop last minute dodatkowo zachęca fakt, że już wkrótce, bo 31 marca tego roku, kończy się ważność bonu turystycznego. Dzięki niemu rodziny z dziećmi mogą pokryć koszty zakwaterowania w obiektach noclegowych, które przystąpiły do programu. Jako że zaplanowanie podróży na ostatnią chwilę środkami komunikacji publicznej może okazać się problematyczne, na spontaniczny urlop najwygodniej wyruszyć własnym samochodem!

Wygodę podróżowania własnym autem docenią także osoby wybierające się do jednego z większych polskich miast. Jeśli chodzi o nocleg Katowice oferują zakwaterowanie w obiektach, które nie tylko akceptują płatność bonem turystycznym, ale także dysponują parkingiem dla gości w cenie pobytu. Gwarantuje to nie tylko wygodę korzystania z własnego auta w czasie wyjazdu, ale pozwala także dodatkowo zaoszczędzić na wydatkach ponoszonych podczas pobytu poza domem.

Ile bagażnik pomieści, czyli swoboda pakowania

Samochód jest szczególnie docenianym środkiem transportu przez rodziny z dziećmi oraz osoby, które w czasie wakacji zabierają ze sobą sporo bagaży. Dzięki bagażnikowi do własnej dyspozycji nie musimy już wybierać pomiędzy jedną parą wyjściowych butów, a drugą, rezygnować z kolejnej sukienki czy zaopatrywać się w niezbędne kosmetyki na miejscu – wszystko, czego potrzebujemy w czasie urlopu, możemy zapakować do walizki lub torby podróżnej, bez obaw, że jej zawartość przekroczy limit wagi bagażu czy nie zmieści się w bagażu podręcznym.

Możliwość zabrania ze sobą wszystkiego, co może okazać się przydatne, docenią w szczególności rodzice małych dzieci. Decydując się na wyjazd na urlop własnym autem z małym dzieckiem możemy wziąć ze sobą wszystko, co potrzebne do opieki nad maluszkiem – w bagażniku auta zmieści się bez problemu np. spacerówka, łóżeczko turystyczne, składana wanienka i dziecięce zabawki. Możemy z nich natomiast zrezygnować, zatrzymując się w miejscu przyjaznym dla rodzin z małymi dziećmi – wiele z dziecięcych akcesoriów znajdziemy np. w domku letniskowym, apartamencie lub pokoju.

Zawsze na czas i bez zbędnych opóźnień

Środki komunikacji publicznej mimo tego, że pozwalają wygodnie przemieszczać się po całej Polsce, nie są rozwiązaniami pozbawionymi pewnych wad. Jedną z kluczowych spośród nich są częste opóźnienia, które dotyczą głównie pociągów i samolotów. Wybierając się na urlop jednym z nich, musimy mieć zawsze z tyłu głowy ryzyko, że w miejscu docelowym nie znajdziemy się o planowanej godzinie. Wydłużenie czasu podróży wiąże się nie tylko z dyskomfortem i koniecznością spędzenia więcej czasu w środkach transportu, ale także stratą cennego czasu, który moglibyśmy poświęcić na relaks, zapoznanie się z okolicą czy rozpakowywanie walizek.

Tego problemu można w prosty sposób uniknąć, wybierając się na urlop własnym samochodem. W przypadku podróżowania autem również musimy liczyć się, co prawda z możliwymi opóźnieniami, jednak mamy na nie większy wpływ niż w przypadku samolotu czy pociągu. Możemy przed wyjazdem sprawdzić, czy wybrana trasa jest dobrze przejezdna, a jeśli okaże się, że nie, obrać inną, która pozwoli nam szybciej dojechać do celu podroży. Możemy także zawsze wyjechać pół godziny wcześniej, aby znaleźć się w miejscu docelowym o czasie. Jeśli natomiast podróż będzie się przedłużała, możemy zatrzymać się na postój, zjeść coś smacznego po drodze lub po prostu wysiąść z samochodu i rozprostować nogi, czego nie zrobimy, podróżując pociągiem, autokarem lub samolotem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)