Poradniki i mechanikaPodróż samochodem po górach. O czym pamiętać?

Podróż samochodem po górach. O czym pamiętać?

Podróż samochodem po górach. O czym pamiętać?
Platforma Autokult
02.10.2022 20:10, aktualizacja: 13.03.2023 15:15

Góry to niewątpliwie ten region w Polsce, który cieszy się dużą popularnością praktycznie przez cały rok. Na swój wymarzony urlop, turyści przyjeżdżają tu przede wszystkim własnym środkiem transportu. W porównaniu do pozostałej części Polski, w górach są zasady, którymi powinien kierować się każdy, nawet najbardziej doświadczony kierowca. O czym warto pamiętać?

Pomimo rosnących cen paliw na stacjach benzynowych, wszystko wskazuje na to, że podczas tegorocznych wakacji, Polacy w większości wybiorą się na swój wymarzony urlop - własnym samochodem.

W wysokim sezonie turystycznym, w wielu popularnych miejscach nad morzem, czy w górach tworzą się gigantyczne korki. Dotyczy to zarówno atrakcji w miejscowości, jak i dróg dojazdowych. Wielogodzinne korki na Zakopiance stały się niemalże normą, ale podobna sytuacja pojawia się również w przypadku innych miejscowości. Lato to przecież czas licznych remontów, które prowadzone są na drogach, również w miejscowościach turystycznych. Każda osoba, która na wakacje w górach wybiera się własnym samochodem, powinna poznać najważniejsze zasady, którymi warto kierować się podczas odpoczynku w tej części Polski.

O czym pamiętać podczas wyjazdu w góry samochodem?

Odpowiednie przygotowanie to gwarancja udanej podróży, niezależnie czy turyści planują wyjazd do Zakopanego, noclegi w Ustroniu, czy zupełnie innej miejscowości górskiej. Jazda po górach, na pewno różni się od tego, z czym każdy ma do czynienia np. w Polsce centralnej.

Zmienia się nie tylko sam styl jazdy, ale również drogi stają się bardziej kręte, a i suma przewyższeń w wielu miejscach potrafi zrobić wrażenie. Na niektórych drogach, znajdujących się np. na obszarze parku narodowego, może pojawić się znak zakazu ruchu. Każdy turysta powinien być przygotowany również na wzmożony ruch - przede wszystkim na drogach dojazdowych, jak i parkingach, znajdujących się przy atrakcjach turystycznych w polskich górach. Doskonałym przykładem jest tu parking w Palenicy Białczańskiej, skąd rozpoczyna się trasa nad Morskie Oko. Konieczna jest rezerwacja online miejsca parkingowego, by móc w ogóle z niego skorzystać. Inny dobry przykład to Park Narodowy Gór Stołowych i Błędne Skały - na tutejszy parking samochody wpuszczane są co 15 minut. Podobna zasada obowiązuje w przypadku wyjazdu z tego miejsca.

Pomimo trudności, które można spotkać podczas wakacji w górach, każdy powinien czerpać wiele radości z pokonywania górskich tras. Niektóre z nich zapierają dech w piersiach i zapewniają naprawdę piękną panoramę górską. Świetnym przykładem będzie tu Szosa Stu Zakrętów - od Karlowa do Kudowy-Zdroju, Wielka Pętla Bieszczadzka, trasa od Wisły do Koniakowa, czy trasa od Zakopanego do Łysej Polany.

Jak się przygotować na wyjazd samochodem w góry?

Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, każdy wyjazd samochodem w góry, wymaga odpowiedniego przygotowania i przestrzegania pewnych zasad, które obowiązują na drodze w tej części Polski.

Przed wyjazdem warto:

 • sprawdzić stan techniczny pojazdu - dostęp do warsztatów w górach może być w dużym stopniu utrudniony
 • sprawdzić topografię terenu i trasy, które będzie się chciało pokonać
 • zaktualizować nawigację samochodową i zabrać ze sobą papierową wersję mapy samochodowej
 • zrobić rozeznanie odnośnie parkowania w mieście lub w pobliżu popularnych atrakcji
 • wykupić dodatkowe ubezpieczenie - np. pakiet assistance z dodatkową pomocą i lawetą w przypadku awarii

Podczas podróżowania po górach warto:

 • zachować szczególną ostrożność - drogi są tu kręte, a miejscami może pojawić się dzika zwierzyna, która postanowi przebiec przez drogę
 • dostosować prędkość do panujących warunków
 • wybierać takie opcje tras, które zapewnią spokojne przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami
 • zostawić samochód przy obiekcie noclegowym i przemieszczać się pieszo lub środkami transportu publicznego
 • w przypadku parkowania, warto jest zdecydować się na parkingi, znajdujące się na obrzeżach miejscowości - są tańsze, a i obłożenie zdecydowanie mniejsze
 • zwracać uwagę na wszelkie oznakowania, które pojawiają się na drodze.
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)