Pierwsi kierowcy ukarani "po nowemu". Policja stosuje zaostrzony taryfikator

Pierwsi kierowcy ukarani "po nowemu". Policja stosuje zaostrzony taryfikator

Funkcjonariusze rozpoczęli karanie zgodnie z nowym taryfikatorem
Funkcjonariusze rozpoczęli karanie zgodnie z nowym taryfikatorem
Źródło zdjęć: © Podlaska Policja
19.09.2022 13:52, aktualizacja: 13.03.2023 15:40

Policja informuje o pierwszych mandatach, które wystawiła zgodnie z nowymi, bardziej surowymi przepisami. Ukarani zostali m.in. motocyklista za przekroczenie prędkości czy kierująca autem, która wyprzedzała przed przejściem dla pieszych.

Polska Agencja Prasowa informuje o pięciu kierowcach, którzy w miniony weekend (17-18.09 2022 r.) zostali ukarani przez warmińsko-mazurską policję w oparciu o nowy taryfikator.

Nowe porządki

Rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej policji poinformował PAP, że "51-letni motocyklista w Elblągu wjechał w obszar zabudowany mając na liczniku ponad 100 km na godz. i dalej się rozpędzał". Mężczyzna dostał mandat 1,5 tys. zł i 13 punków karnych. Stracił też prawo jazdy na 3 miesiące.

Do grupy ukaranych na podstawie nowych przepisów dołączyło też m.in. dwóch kierowców w Ełku: 19-letni kierowca, który złamał zakaz wyprzedzania (mandat w wysokości 1 tys. zł i 15 punktów karnych) oraz 19-letnia kobieta, która naruszyła zakaz wyprzedzania bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Dostała ona 15 punktów karnych i 1,5 tys. zł mandatu.

Sobotnie rozporządzenie

Od soboty 17 września obowiązują nowe przepisy, które podniosły liczbę punktów karnych za wiele wykroczeń (m.in. za przekroczenie prędkości), a maksymalnie można dostać ich nawet 15 za jedno przewinienie. Zlikwidowano też możliwość redukowania liczby punktów na koncie poprzez kursy edukacyjne, a same punkty znikają dopiero dwa lata po opłaceniu mandatu. Co niemniej ważne, przekroczenie prędkości o więcej niż 31 km/h w przypadku recydywy podwaja kwotę mandatu.

Pełny taryfikator 2022 znajdziecie pod tym linkiem.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)