Paliwo może być znacznie tańsze. Prezes Orlenu podaje konkretne kwoty

Paliwo może być znacznie tańsze. Prezes Orlenu podaje konkretne kwoty18.01.2022 08:47
Ceny paliw na stacjach powinny spaść z początkiem lutego
Ceny paliw na stacjach powinny spaść z początkiem lutego
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski

W czwartek 13 stycznia 2022 roku sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, która przewiduje m.in. obniżenie podatku na paliwa z 23 do 8 proc. Zmiany mają wejść w życie już 1 lutego. Prezes Orlenu Daniel Obajtek wyjaśnił, jak mogą wpłynąć na ceny.

Obniżenie VAT-u na paliwa z 23 do 8 proc. jest jednym z rozwiązań zaproponowanych przez rząd w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Zgodnie z planem ustawa zacznie obowiązywać już za dwa tygodnie. Co to oznacza dla kierowców? Prawdopodobnie znaczne obniżki cen paliw.

"Paliwa są cenotwórcze w każdej dziedzinie gospodarki, jeśli VAT spadnie z 23 na 8 proc., to my oczywiście od razu zaimplementujemy to w rynek hurtowy i w detal" - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek w rozmowie z Polsat News.

Jak przełoży się to na konkretne kwoty i czy możliwe jest osiągnięcie pułapu 5 zł, który jeszcze kilkanaście miesięcy był górną granicą cen na polskich stacjach? Jak donosi PAP, Obajtek stwierdził, że może "to być poziom około 5,20 lub powyżej 5.20 zł". "Trudno tu i teraz zaplombować ceny na tym poziomie" - dodał, stwierdzając, że wiele zależy od tego jak zachowa się rynek.

Jak zapowiedzi przełożą się na rzeczywistość? Odpowiedź poznamy już w pierwszych dniach lutego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)