Oto nowy BAC Mono! Druga generacja ujrzała światło dzienne

BAC Mono
BAC Mono
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | BAC
Kamil Niewiński

18.08.2023 18:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po długim oczekiwaniu BAC nareszcie ujawnił nową generację swojego modelu Mono. Jednomiejscowy supersamochód z homologacją drogową czerpie garściami z pierwowzoru, odświeżając przy okazji design i wprowadzając nowinki techniczne.

Briggs Automotive Company to firma, która postawiła przed sobą wyzwanie stworzenia jednomiejscowego superauta, które nie tylko będzie w stanie sprostać wyzwaniom torowym, ale również będzie w stanie w pełni legalnie jeździć po drogach publicznych. Ostatecznie plan ten udało się ziścić w 2010 roku, kiedy do produkcji wszedł BAC Mono. I z miejsca stał się jednym z najbardziej charakterystycznych modeli na rynku.

Od tego momentu minęło 13 lat, a Mono otrzymał sporo limitowanych wersji. Nadal jednak nie można było mówić o następcach z prawdziwego zdarzenia - aż do teraz. Podczas targów Monterey Car Week 2023 odbywających się w Kalifornii Brytyjczycy oficjalnie zaprezentowali drugą generację modelu Mono!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy BAC Mono wyglądem nawiązuje oczywiście do swojego poprzednika. W przypadku takiego samochodu design jest jednak aspektem drugorzędnym, chociaż model ten nadal wygląda tak, jak wyglądać powinien - agresywnie i szybko, jak na supersamochód i single-seatera przystało. Nie ma żadnej rewolucji, a jedynie ewolucja. Nadal mamy przód przypominający nos rekina - znak rozpoznawczy Mono.

BAC mówi o nowym Mono jako o samochodzie, który jest "zrównoważony w swoich skrajnościach". Ma to pozwolić na zachowanie pierwotnej duszy Mono. Nie można jednak zapominać o sercu, a tym jest wolnossąca jednostka o pojemności 2,5 litra, która kręci się do 8000 obr./min i generuje moc aż 311 KM przy maksymalnym momencie obrotowym 313 Nm. 

  • BAC Mono
  • BAC Mono
  • BAC Mono
  • BAC Mono
  • BAC Mono
  • BAC Mono
  • BAC Mono
[1/7] BAC MonoŹródło zdjęć: © Materiały prasowe | BAC

By taka moc była jak najbardziej użyteczna, konieczne było oczywiście dowiezienie niskiej masy. Względem swojego pierwszego wcielenia BAC Mono schudł o 10 kg, co oznacza świetny wynik w postaci zaledwie 570 kg! Stosunek mocy do masy również jest imponujący, bowiem wynosi 546 KM na 1 tonę. Pozwala to na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 2,7 sekundy. 

Gdzie więc ten balans? Cóż, rozkład masy wynosi 41/59 - być może o to chodzi projektantom? Pod wieloma innymi kątami ponownie mamy bowiem do czynienia z naprawdę ekstremalnym projektem.

Nowe Mono trafiło już do produkcji w fabryce marki w Liverpoolu, ruszył również proces składania zamówień. Według marki spłynęły już one z całego świata i w sumie trudno się temu dziwić. Przez ostatnie lata BAC Mono zdołał sobie wyrobić naprawdę wyjątkową reputację.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)