Oto najdłuższa prosta na świecie. Nie, nie leży w Australii

Oto najdłuższa prosta na świecie. Nie, nie leży w Australii

Oto najdłuższa prosta na świecie
Oto najdłuższa prosta na świecie
Źródło zdjęć: © youtube | Guide4you
08.05.2024 13:53, aktualizacja: 09.05.2024 19:23

Idealnie długie proste kojarzą się głównie ze Stanami Zjednoczonymi lub Australią. Rekordowa droga nie leży jednak w żadnym z tych krajów. Zaskoczeni?

Najdłuższy prosty odcinek drogowy na świecie leży w Arabii Saudyjskiej, a konkretnie na autostradzie numer 10 łączącej Ad Darb, które znajduje się niedaleko Morza Czerwonego, z Al Batha leżącym przy Zatoce Perskiej.

Cała trasa liczy blisko 1475 km długości, ale idealnie prosty odcinek ma "tylko" 240 km. W filmie pada liczba 256 km, jednak uwzględnia odbicie trasy po łuku. Niezależnie od wersji, to i tak wystarczająco, by zasłużyć na miano najdłuższej prostej na świecie i wpis do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Highway 10 | World's Longest Straight Road | Saudi Arabia 🇸🇦 to UAE 🇦🇪 |

Warto odnotować, że rekordowy fragment jest nie tylko pozbawiony zakrętów, ale i większych wzniesień. Panuje tam całkiem spory ruch, głównie ciężarowy. Sporym zagrożeniem jest też piasek, który nierzadko gromadzi się na nawierzchni w większych ilościach.

Prosta w Arabii Saudyjskiej kilka lat temu odebrała zaszczytny tytuł powszechnie znanej Eyre Highway z Australii, której 140-kilometrowy fragment długo był uznawany za najdłuższy prosty odcinek na świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)