Ograniczenia związane z COVID-em przedłużone. Dzieci pójdą jednak do szkół

Ograniczenia związane z COVID-em przedłużone. Dzieci pójdą jednak do szkół12.01.2021 07:17
W prywatnym aucie można jechać bez maseczki. Po wyjściu na parking trzeba już jednak zakryć usta i nos
W prywatnym aucie można jechać bez maseczki. Po wyjściu na parking trzeba już jednak zakryć usta i nos
Źródło zdjęć: © Policja

Od poniedziałku 18 stycznia w okolicach szkół podstawowych można spodziewać się większego ruchu. Jak zapowiedział rząd, tego dnia do stacjonarnych zajęć wrócą dzieci z klas 1-3. Pozostałe ograniczenia są przedłużone do końca stycznia.

O zmianach Kancelaria Premiera poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na razie nie zmieniono jeszcze brzmienia rozporządzenia wprowadzającego ograniczenia. Zgodnie z zapowiedzią rządu do 31 stycznia zamknięte pozostaną hotele i restauracje – będą one mogły działać na dotychczasowych zasadach. Do końca stycznia zamknięte pozostaną także stoki narciarskie. Jak obecnie tylko w częściowej formie działać będą galerie handlowe, centra sportowe, siłownie.

Utrzymany pozostanie nakaz zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji publicznej oraz podczas przebywania na zewnątrz. Na obecną chwilę maseczki nie obowiązują w prywatnych samochodach. Piesi powinni zachowywać wzajemny dystans wynoszący 1,5 m. Po przyjeździe do Polski wciąż będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna.

Nie zapowiedziano również zmian w limitach liczby pasażerów. Oznacza to, że jak do tej pory ze środka komunikacji publicznej może jednocześnie korzystać tyle osób, ile wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. miejsc siedzących i stojących. Nie ogłoszono również zmiany w kontrowersyjnym przepisie wprowadzającym limit pasażerów prywatnych pojazdów. W tych samochodach, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu 8 lub 9 osób, jednocześnie może jechać nie więcej osób niż wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących. Od tej reguły jest kilka odstępstw, a tą najbardziej oczywistą jest fakt podróżowania pojazdem osób, które ze sobą mieszkają.

Dokładną wiedzą na temat związanych z koronawirusem ograniczeń po 17 stycznia przyniesie dopiero brzmienie nowego rozporządzenia. Nie należy jednak spodziewać się dużych zmian. Czas pokaże, jak przepisy będą kształtować się od początku lutego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)