Oddaj stare auto, a dostaniesz talon na rower. Nowy pomysł Francuzów

Rower za stary samochód? Brzmi sensownie
Rower za stary samochód? Brzmi sensownie
Źródło zdjęć: © fot. Nathan Laine/Bloomberg via Getty Images
Filip Buliński

14.04.2021 14:58, aktual.: 14.03.2023 16:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie zmniejszenie szkodliwości, ale ogólnej liczby samochodów na ulicach – taki jest zamysł nowego pomysłu francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Zakłada on dofinansowanie na zakup elektrycznego roweru, w razie oddania starego auta na złom. A dopłata będzie naprawdę spora.

Podczas gdy większość krajów wymyśla coraz to nowsze przywileje i ulgi, by zachęcić obywateli do przesiadania się na samochody elektryczne (chociaż w Polsce wciąż nie idzie to najlepiej), tak Francuzi postanowili pójść nieco inną ścieżką.

Jak donosi agencja Reuters, Zgromadzenie Narodowe we Francji przegłosowało ciekawą poprawkę do projektu ustawy klimatycznej. Zakłada ona przyznanie dotacji na zakup roweru elektrycznego lub składanego dla tych, którzy zdecydują się oddać na złom swój stary, godzący w politykę emisyjną Francji, samochód. A maksymalna kwota takiej dopłaty robi wrażenie, bo mowa nawet o 2,5 tys. euro (ok. 11,4 tys. zł).

Wspomniany projekt zakłada obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 r. względem 1990 r. Jak widać, jednym ze sposobów ma być nie tyle zamiana aut na bardziej ekologiczne, a po prostu zmniejszenie liczby pojazdów na ulicach.

Jak twierdzi tamtejsza Federacja Użytkowników Rowerów (FUB), Francja zostanie prawdopodobnie pierwszym na świecie krajem, który zaoferuje możliwość wymiany starego samochodu na nowy rower. Jeśli oczywiście ustawa zostanie już bez istotnych poprawek przejdzie resztę procesu legislacyjnego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)