Nowe Volvo S60 samo wykryje przechodniów

Nowe Volvo S60 samo wykryje przechodniów

volvo
volvo
Bartosz Pokrzywiński
10.10.2009 11:30, aktualizacja: 02.10.2022 18:40

Jeżeli w ciągu ostatnich kilku tygodni miałeś okazję zwiedzić Kopenhagę to może przypadkiem zauważyłeś krążące po mieście zamaskowane auto. Jest to nowe Volvo S60, które testuje tam nowy system wykrywania przechodniów. Kolejna mini-rewolucja w dziedzinie bezpieczeństwa.

Podobnie jak stosowany już od prawie 10-lat w Mercedesach i innych luksusowych pojazdach, system Distronic wykrywa "przeszkody" przed pojazdem za pomocą czujników i w razie ewentualnej potrzeby jest w stanie zareagować za kierowcę, tak teraz Volvo wprowadzi znacznie bardziej zaawansowaną wersję tego systemu.

Patent Volvo wykorzystuje najprawdopodobniej dużo bardziej zaawansowany układ czujników, czy też kamer, które śledzą ruch przechodniów na drodze przed pojazdem. Pierwszym krokiem po wykryciu ewentualnego niebezpieczeństwa będzie poinformowanie o tym kierowcy, najprawdopodobniej za pomocą specjalnej "kontrolki" na desce rozdzielczej. Jeżeli natomiast kierowca nie wykona żadnego ruchu, wówczas nowe Volvo S60 zatrzyma się przed przeszkodą.

System najskuteczniej działa do prędkości 25-kilometrów na godzinę, wówczas jest w stanie zatrzymać auto przed pieszym, a powyżej tej prędkości system będzie starał się zmniejszyć prędkość pojazdu tak bardzo jak to tylko możliwe.

Wielki plus dla Volvo za troskę o bezpieczeństwo pieszych. Nowe S60 wejdzie na rynek w 2010 roku.

Źródło: WCF

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)