Nowe tablice rejestracyjne być może już w przyszłym roku

fotografia tablic rejestracyjnych z Shutterstock
fotografia tablic rejestracyjnych z Shutterstock
Aleksander Ruciński

11.08.2016 12:55, aktual.: 01.10.2022 22:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na początku przyszłego roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma rozpocząć prace nad rozporządzeniem w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Być może doczekamy się wprowadzenia nowego wzoru tablic rejestracyjnych.

Na szczęście nie oznacza to wymiany obecnie używanych tablic, które są i będą stosowane bez żadnych zmian. Projekt zakłada uzupełnienie dopuszczalnych prawem wzorów o nową tablicę przeznaczoną dla rzadziej występujących aut, sprowadzonych z USA, czy Japonii.

Jak donosi "Rzeczpospolita" inicjatorem zmian jest poseł Kukiz`15, Paweł Grabowski, który zwrócił uwagę na problem tablic o innych wymiarach niż dopuszczalne prawem. Obecnie polskie prawo zakłada dwa dozwolone wzory: jednorzędowy o wymiarach 520 x 114 mm oraz dwurzędowy o wymiarach 305 x 214 mm.

Niestety auta pochodzące z rynku azjatyckiego lub amerykańskiego często nie są przystosowane do montażu wyżej wymienionych tablic. Standardowe miejsca montażu okazują się zbyt małe. Fabrycznie są bowiem przystosowane do tablic o wymiarach 305 x 155 mm.

Polscy kierowcy, będący właścicielami takich aut radzą są więc zmuszani do wyginania tablicy co wygląda dość nieestetycznie, a przede wszystkim powoduje wątpliwości prawne. Niektórzy posiadacze nietypowych pojazdów montują też tablice wykonane indywidualnie na wymiar. Ich stosowanie jest jednak niezgodne z obowiązującymi przepisami i może skończyć się mandatem.

Poseł Grabowski chce, aby polskie prawo dopuszczało stosowanie tablic o wymiarach 305 x 155 tak jak ma to miejsce w większości krajów Unii Europejskiej. Dodanie nowego wzoru do listy urzędowych tablic rejestracyjnych rozwiązałoby problem aut z USA i Japonii stanowiących coraz liczniejszą grupę na naszych drogach.

Na razie wprowadzenie takiego rozwiązania nie jest niczym pewnym. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zajmie się problemem na początku przyszłego roku. Mamy nadzieję, że z korzyścią dla polskich kierowców.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)