Niższy VAT na paliwa stał się faktem. Wstrzymaj się z tankowaniem

Niższy VAT na paliwa stał się faktem. Wstrzymaj się z tankowaniem

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © fot. Michał Zieliński
Aleksander Ruciński
27.01.2022 08:19, aktualizacja: 14.03.2023 13:33

W środę 26 stycznia 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, na mocy której od 1 lutego VAT na paliwa spadnie z 23 na 8 proc. Zmiany obejmą również stawki podatku na żywność i media.

Propozycje zmian w ustawie o VAT zostały pierwotnie przyjęte przez rząd już 11 stycznia, dwa dni później uchwalił je Sejm, a następnie Senat zaproponował kilka poprawek, które miały rozszerzyć zakres ustawy m.in. także o paliwa opałowe.

26 stycznia poprawki zostały jednak ostatecznie odrzucone, a ustawa w pierwotnej formie trafiła do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Jej postanowienia, będące jednym z elementów tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, wejdą w życie 1 lutego. Co to oznacza dla kierowców?

Przede wszystkim bardzo prawdopodobną obniżkę cen paliw. VAT na ten towar spadnie bowiem z 23 do 8 proc. Jak wcześniej zapowiadał prezes Orlenu Daniel Obajtek, a teraz premier Mateusz Morawiecki, zmiana ma być mocno odczuwalna - nawet do 60-70 groszy na litrze.

O tym, czy zapowiedzi znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, przekonamy się już po 1 lutego. Już dziś jednak pojawia się coraz więcej sygnałów o nagłych podwyżkach cen paliw, które mogą sprawić, że różnice nie będą aż tak kolosalne, jak te zapowiadane przez przedstawicieli rządu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)