Jak odmówić mandatu? Możesz to zrobić, ale dobrze przemyśl decyzję

Jak odmówić mandatu? Możesz to zrobić, ale dobrze przemyśl decyzję

Odmowa przyjęcia mandatu to prawo każdego kierowcy.
Odmowa przyjęcia mandatu to prawo każdego kierowcy.
Źródło zdjęć: © fot. policja.pl
Aleksander Ruciński
09.04.2020 10:18, aktualizacja: 22.03.2023 11:57

Każdy kierowca ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Nawet bez podania przyczyny. Warto jednak korzystać z tej możliwości rozważnie, ponieważ skierowanie sprawy do sądu może nam przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przyczyny decyzji o nieprzyjęciu mandatu mogą być naprawdę różne, a policjant nie może żądać od nas żadnych wyjaśnień w tej kwestii. Zawsze powinien jednak poinformować o możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Jeśli nie zamierzamy zgadzać się na zaproponowaną karę, ważne jest, by niczego nie podpisywać. Zostawienie autografu na blankiecie jest bowiem równoznaczne z przyjęciem mandatu.

Co stanie się, gdy nie przyjmiemy mandatu?

Skorzystanie z prawa do odmowy przyjęcia mandatu oznacza, że sprawa zostanie skierowana do sądu. Co ważne, będzie to organ działający w pobliżu miejsca popełnienia wykroczenia, co niekoniecznie musi oznaczać miejsce waszego zamieszkania.

Dlaczego warto o tym pamiętać? Dlatego, że w wielu przypadkach sąd nie ogranicza się do jednej rozprawy, co może wiązać się z koniecznością kilku dalszych podróży. Szansa na to, że wyjdziecie z sytuacji obronną ręką, jest jednak większa niż w bezpośrednim starciu z przedstawicielami drogówki.

Sąd dogłębnie bada sprawę, biorąc pod uwagę zeznania zarówno policjantów, kierowcy oraz świadków, jeśli tacy istnieją. Wygrana oznacza zwolnienie z konieczności zapłacenia mandatu, przegrana natomiast może mocno zaboleć.

Sąd ma bowiem prawo do nałożenia wyższej grzywny niż policja oraz obciążenia kierowcy kosztami procesu. W niektórych przypadkach może to być nawet kilka tys. zł. Warto więc z rozwagą korzystać z prawa do odmowy przyjęcia mandatu.

Co jeśli przyjęliśmy mandat, ale się z nim nie zgadzamy?

Sprawa jest trudna, ale nie bez wyjścia. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość odwołania się od mandatu. Wniosek o uchylenie można złożyć, gdy zachodzą którekolwiek z okoliczności wymienionych poniżej:

  • w przypadku, gdy policjant nałożył karę za coś, co w obliczu prawa nie jest wykroczeniem;
  • jeśli dokonaliśmy przewinienia, za które może karać wyłącznie sąd - prawo nie przewiduje mandatu, a np. wyłącznie areszt;
  • gdy ukarano nas za działanie będące wynikiem choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego;
  • jeśli ukarano nas za działanie w ramach wyższej konieczności wymagającej np. ratowania życia, czy obrony koniecznej.

Co powinien zawierać wniosek o uchylenie mandatu?

Nie istnieje uniwersalny wzór takiego odwołania. We wniosku trzeba jednak zawrzeć nasze dane osobowe wraz z numerem PESEL, adresem zamieszkania, numerem dowodu osobistego i numerem mandatu, od którego chcemy się odwołać. Poza tym ważne jest odpowiedni opis sytuacji i umotywowanie wniosku.

Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca, w którym wystawiono mandat w terminie do 7 dni od daty jego podpisania. Można go złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym. Po jakimś czasie powinniśmy otrzymać odpowiedź sądu wraz z informacją o dacie planowego posiedzenia. Na koniec pozostaje czekać na decyzję sądu, która zapadnie nie wcześniej niż podczas planowanego posiedzenia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)