Jak odmówić mandatu? Możesz to zrobić, ale dobrze przemyśl decyzję

Jak odmówić mandatu? Możesz to zrobić, ale dobrze przemyśl decyzję09.04.2020 10:18
Odmowa przyjęcia mandatu to prawo każdego kierowcy.
Odmowa przyjęcia mandatu to prawo każdego kierowcy.
Źródło zdjęć: © fot. policja.pl

Każdy kierowca ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Nawet bez podania przyczyny. Warto jednak korzystać z tej możliwości rozważnie, ponieważ skierowanie sprawy do sądu może nam przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przyczyny decyzji o nieprzyjęciu mandatu mogą być naprawdę różne, a policjant nie może żądać od nas żadnych wyjaśnień w tej kwestii. Zawsze powinien jednak poinformować o możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Jeśli nie zamierzamy zgadzać się na zaproponowaną karę, ważne jest, by niczego nie podpisywać. Zostawienie autografu na blankiecie jest bowiem równoznaczne z przyjęciem mandatu.

Co stanie się, gdy nie przyjmiemy mandatu?

Skorzystanie z prawa do odmowy przyjęcia mandatu oznacza, że sprawa zostanie skierowana do sądu. Co ważne, będzie to organ działający w pobliżu miejsca popełnienia wykroczenia, co niekoniecznie musi oznaczać miejsce waszego zamieszkania.

Dlaczego warto o tym pamiętać? Dlatego, że w wielu przypadkach sąd nie ogranicza się do jednej rozprawy, co może wiązać się z koniecznością kilku dalszych podróży. Szansa na to, że wyjdziecie z sytuacji obronną ręką, jest jednak większa niż w bezpośrednim starciu z przedstawicielami drogówki.

Sąd dogłębnie bada sprawę, biorąc pod uwagę zeznania zarówno policjantów, kierowcy oraz świadków, jeśli tacy istnieją. Wygrana oznacza zwolnienie z konieczności zapłacenia mandatu, przegrana natomiast może mocno zaboleć.

Sąd ma bowiem prawo do nałożenia wyższej grzywny niż policja oraz obciążenia kierowcy kosztami procesu. W niektórych przypadkach może to być nawet kilka tys. zł. Warto więc z rozwagą korzystać z prawa do odmowy przyjęcia mandatu.

Co jeśli przyjęliśmy mandat, ale się z nim nie zgadzamy?

Sprawa jest trudna, ale nie bez wyjścia. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość odwołania się od mandatu. Wniosek o uchylenie można złożyć, gdy zachodzą którekolwiek z okoliczności wymienionych poniżej:

  • w przypadku, gdy policjant nałożył karę za coś, co w obliczu prawa nie jest wykroczeniem;
  • jeśli dokonaliśmy przewinienia, za które może karać wyłącznie sąd - prawo nie przewiduje mandatu, a np. wyłącznie areszt;
  • gdy ukarano nas za działanie będące wynikiem choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego;
  • jeśli ukarano nas za działanie w ramach wyższej konieczności wymagającej np. ratowania życia, czy obrony koniecznej.

Co powinien zawierać wniosek o uchylenie mandatu?

Nie istnieje uniwersalny wzór takiego odwołania. We wniosku trzeba jednak zawrzeć nasze dane osobowe wraz z numerem PESEL, adresem zamieszkania, numerem dowodu osobistego i numerem mandatu, od którego chcemy się odwołać. Poza tym ważne jest odpowiedni opis sytuacji i umotywowanie wniosku.

Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca, w którym wystawiono mandat w terminie do 7 dni od daty jego podpisania. Można go złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym. Po jakimś czasie powinniśmy otrzymać odpowiedź sądu wraz z informacją o dacie planowego posiedzenia. Na koniec pozostaje czekać na decyzję sądu, która zapadnie nie wcześniej niż podczas planowanego posiedzenia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)