Poradniki i mechanikaMandat za brudne auto i zanieczyszczanie drogi. Kary nie są wysokie

Mandat za brudne auto i zanieczyszczanie drogi. Kary nie są wysokie

Za taki stan reflektorów zapłacisz mandat.
Za taki stan reflektorów zapłacisz mandat.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Mariusz Zmysłowski
04.07.2013 07:00, aktualizacja: 30.03.2023 12:05

Jesień to okres, kiedy samochody są zwykle brudne. Opady deszczu i błoto na drodze szybko sprawiają, że odechciewa się ich mycia. Tymczasem zaniedbanie tej kwestii może skutkować mandatem.

Przed wyruszeniem w drogę należy zadbać o to, by samochód był dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Zwłaszcza jesienią, kiedy dzień jest coraz krótszy. Warto upewnić się, czy światła działają oraz czy nie pokrywa ich warstwa błota — dotyczy zwykle tylnych lamp. Jeśli kierowca prowadzi samochód, którego wyposażenie nie spełnia swojej funkcji, grozi mu mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Niestety, brudne światła swojej funkcji nie spełniają. Warto o tym pamiętać także kończąc zabawy w terenie.

Bardzo ważna jest też czytelność numerów rejestracyjnych. Nawet jeśli tablice są niewidoczne jedynie przez niedopatrzenie, i tak możemy zostać ukarani mandatem. To samo dotyczy brudnych szyb. Jeśli policjant w czasie kontroli stwierdzi, że macie niewystarczającą widoczność, nie tylko może ukarać mandatem, ale także sprawdzić stan techniczny pojazdu. Nic takiego?

A czy na pewno działa w twoim aucie tylna wycieraczka i spryskiwacz? I uwaga — tylna szyba i boczne też mają być przejrzyste. Niezależnie od tego, czy jest na nich wycieraczka, czy nie.

Mandat grozi nie tylko za jazdę brudnym autem, ale również za zanieczyszczanie otoczenia. Wyjazd terenowym autem na drogę i naniesienie błota może być ukarane mandatem. Zgodnie z taryfikatorem mandat może wynieść do 200 zł, ale Kodeks Wykroczeń przewiduje nawet do 1500 zł grzywny.

[block position="indent-right"]21495[/block]

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)