Największa turbina wiatrowa świata przejechała przez Danię - imponujący konwój

Największa turbina wiatrowa świata przejechała przez Danię - imponujący konwój20.11.2022 10:36
Taki transport to niecodzienny widok na drogach
Taki transport to niecodzienny widok na drogach
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Vestas

Ciężki transport to temat na czasie. Głównie za sprawą maszyny TBM, która od kilku dni podróżuje przez Polskę. Za granicą również nie brakuje takich transportów, czego przykładem jest niedawna akcja z Danii.

Vestas to duński specjalista od energii wiatrowej, który stale rozwija swoje technologie. Najważniejszym projektem przedsiębiorstwa jest obecnie ogromna turbina zdolna wykrzesać moc 15 megawatów. Prototypowy egzemplarz już istnieje i niedawno wyjechał na duńskie drogi, o czym donosi branżowy portal 40ton.net.

Vestas V236-15.0 MW najpierw odbył podróż morską dookoła Danii, a następnie dotarł do portu w Hanstholm. Stamtąd ruszył do centrum testowego zlokalizowanego 20 kilometrów dalej, pod Østerild.

Mogłoby się wydawać, że to niewielki dystans, lecz z uwagi na wymiary ładunku, operacja nie była łatwa. Skalę przedsięwzięcia obrazują zresztą fotografie - 300-tonowy kolos na jezdni to naprawdę wyjątkowy widok.

Transport przebiegł bez zakłóceń
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Vestas
Transport przebiegł bez zakłóceń

Jak donosi 40ton.net, szerokość turbiny wymusiła jednoczesny przewóz na dwóch przyczepach. Ciągnęły je dwa specjalistyczne MAN-y TGX o mocy 640 KM każdy. Wirnik turbiny przewieziono oddzielnie, z wykorzystaniem Volvo FH16 650.

Sprzęt bezpiecznie dotarł do celu, gdzie będzie udoskonalany i testowany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, turbina V236-15.0 MW wejdzie do powszechnego użytku w 2024 roku. Stanąć ma na rekordowej wieży liczącej 280 metrów wysokości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)