Największa turbina wiatrowa świata przejechała przez Danię - imponujący konwój

Największa turbina wiatrowa świata przejechała przez Danię - imponujący konwój

Taki transport to niecodzienny widok na drogach
Taki transport to niecodzienny widok na drogach
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Vestas
Aleksander Ruciński
20.11.2022 10:36

Ciężki transport to temat na czasie. Głównie za sprawą maszyny TBM, która od kilku dni podróżuje przez Polskę. Za granicą również nie brakuje takich transportów, czego przykładem jest niedawna akcja z Danii.

Vestas to duński specjalista od energii wiatrowej, który stale rozwija swoje technologie. Najważniejszym projektem przedsiębiorstwa jest obecnie ogromna turbina zdolna wykrzesać moc 15 megawatów. Prototypowy egzemplarz już istnieje i niedawno wyjechał na duńskie drogi, o czym donosi branżowy portal 40ton.net.

Vestas V236-15.0 MW najpierw odbył podróż morską dookoła Danii, a następnie dotarł do portu w Hanstholm. Stamtąd ruszył do centrum testowego zlokalizowanego 20 kilometrów dalej, pod Østerild.

Mogłoby się wydawać, że to niewielki dystans, lecz z uwagi na wymiary ładunku, operacja nie była łatwa. Skalę przedsięwzięcia obrazują zresztą fotografie - 300-tonowy kolos na jezdni to naprawdę wyjątkowy widok.

Transport przebiegł bez zakłóceń
Transport przebiegł bez zakłóceń© Materiały prasowe | Vestas

Jak donosi 40ton.net, szerokość turbiny wymusiła jednoczesny przewóz na dwóch przyczepach. Ciągnęły je dwa specjalistyczne MAN-y TGX o mocy 640 KM każdy. Wirnik turbiny przewieziono oddzielnie, z wykorzystaniem Volvo FH16 650.

Sprzęt bezpiecznie dotarł do celu, gdzie będzie udoskonalany i testowany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, turbina V236-15.0 MW wejdzie do powszechnego użytku w 2024 roku. Stanąć ma na rekordowej wieży liczącej 280 metrów wysokości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)