Padnie rekord na skalę kraju. Nowy tunel będzie najdłuższy w Polsce

Padnie rekord na skalę kraju. Nowy tunel będzie najdłuższy w Polsce

Padnie rekord na skalę kraju. Nowy tunel będzie najdłuższy w Polsce
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GDDKiA
20.04.2024 15:29, aktualizacja: 20.04.2024 16:09

Jednym z elementów długo wyczekiwanej zachodniej obwodnicy Szczecina będzie tunel o długości 5 kilometrów, który będzie przebiegać pod dnem Odry.

Na tle innych państw, to nie jest imponująca długość, jednak w naszym kraju, ten tunel będzie rekordzistą. Początkowo miał mieć 3,5 km, jednak zdecydowano się na jego wydłużenie, aby droga przebiegała pod terenami przemysłowymi.

Tutaj powstanie najdłuższy tunel w Polsce
Tutaj powstanie najdłuższy tunel w Polsce© WP | GDiKA

Inwestycja połączy miejscowość Święta z Policami i wraz z resztą obwodnicy będzie stanowić strategiczną drogę w regionie, której celem jest ominięcie aglomeracji szczecińskiej od północy i zachodu, a także połączenie autostrady A6 z drogą S3 i S6.

Przebieg obwodnicy Szczecina
Przebieg obwodnicy Szczecina© WP | GDDKiA

Do tej pory najdłuższym tunelem w naszym kraju był fragment południowej obwodnicy Warszawy o dł. 2,3 km. Na drugim miejscu był fragment tzw. zakopianki o długości nieco ponad 2 km.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najdłuższy drogowy tunel świata łączy norweskie miejscowości Lardal i Aurland. Całkowita długość tunelu to 24510 metrów. Norweska konstrukcja jest jednym z najbezpieczniejszych tuneli na świecie, mimo że nad nią górują szczyty o wysokości około 1800 metrów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)