Szybciej do Czech. Najdłuższa droga w Polsce zyska kolejny odcinek

Szybciej do Czech. Najdłuższa droga w Polsce zyska kolejny odcinek

Kolejne odcinki DK8 staną się ekspresówką.
Kolejne odcinki DK8 staną się ekspresówką.
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
31.08.2021 09:06, aktualizacja: 14.03.2023 15:20

Jest decyzja środowiskowa dla kolejnego odcinka S8 na Dolnym Śląsku. Wariant rekomendowany przez GDDKiA doczekał się oficjalnego zatwierdzenia. To kluczowa decyzja poprzedzająca budowę. Jak będzie wyglądał przebieg trasy?

Zaplanowana inwestycja przewiduje budowę odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej z rezerwą terenu pod ewentualny trzeci pas. Trasa o długości 32,6 km zostanie poprowadzona nowym torem, po zachodniej stronie istniejącej DK8, którą docelowo zastąpi. Połączy węzły Łagiewniki oraz Wrocław (Magnice) i będzie przebiegać przez gminy Łagiewniki, Jordanów Śląski, Sobótka, Kąty Wrocławskie i Kobierzyce.

W ramach inwestycji poza budową drogi przewidziano również utworzenie pięciu węzłów drogowych:

  • węzeł Łagiewniki - połączenie z drogą wojewódzką nr 384,
  • węzeł Trzebnik - połączenie z drogami krajowymi nr 8 i 39,
  • węzeł Jordanów Śląski - połączenie z drogą krajową nr 8 oraz drogami powiatowymi DP2075D oraz DP1989D,
  • węzeł Owsianka - połączenie z drogą wojewódzką nr 346,
  • węzeł Chrzanów - połączenie z drogą krajową nr 8 oraz z Autostradową Obwodnicą Wrocławia A8.

Powstaną również miejsca obsługi podróżnych, osiem mostów, w tym mosty z przejściami dla zwierząt, jedna estakada, 21 wiaduktów i 17 przepustów.

Nowa inwestycja będzie częścią większego projektu pozwalającego połączyć Wrocław i Kłodzko drogą ekspresową S8. Realizacja trasy została podzielona na krótsze odcinki: Kłodzko - Ząbkowice Śląskie (pododcinek Kłodzko - Bardo i Bardo -Ząbkowice Śląskie), Ząbkowice Śląskie - Łagiewniki oraz opisywany Łagiewniki - Wrocław (Magnice).

DK8 o łącznej długości około 850 km jest najdłuższą drogą w Polsce, która biegnie od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju do granicy z Litwą w Budzisku. Obecnie ponad 500 km od Białegostoku do Wrocławia ma parametry drogi ekspresowej. Kolejne odcinki są sukcesywnie realizowane. Docelowo ukończona S8 poprowadzi do polsko-czeskiej granicy w Boboszowie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)