Nadchodzą marznące opady. Kierowcy muszą uważać na czarny lód

Nadchodzą marznące opady. Kierowcy muszą uważać na czarny lód23.11.2022 14:50
Na polskich drogach może wystąpić gołoledź
Na polskich drogach może wystąpić gołoledź
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed frontem atmosferycznym, który dotrze nad Polskę już dziś wieczorem. Kierowcy powinni być gotowi na zdradliwe warunki.

Jak donosi Emilia Szewczak z biura prasowego IMGW, cytowana przez Radio Kraków, nad Polskę napływa front, który może przynieść intensywne opady śniegu. W związku z zagrożeniem wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

Obowiązują one w południowej części woj. mazowieckiego, wschodniej części łódzkiego oraz śląskiego, jak również świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. IMGW szacuje, że do jutra w tych regionach może spaść od 10 do 15 cm śniegu.

Synoptycy wydali również ostrzeżenia przed marznącymi opadami, powodującymi zjawisko gołoledzi zwanej też "czarnym lodem". Marznących opadów można spodziewać się w środę do 22:00 w Polsce północno-wschodniej, a późnym wieczorem i nocą, w południowo-wschodnich regionach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poranna jazda zimą - jak prowadzić auto bezpieczniej?

To bardzo zdradliwe i niebezpieczne zjawisko, objawiające się cienką warstwą lodu, która przypomina mokry asfalt, lecz jest od niego znacznie bardziej śliska. Warto więc zdjąć nogę z gazu i być gotowym na wystąpienie gołoledzi. Szczególnie tam, gdzie występują duże różnice temperatur: w miejscach zacienionych, na wiaduktach i mostach czy w pobliżu zbiorników wodnych i lasów.

Jeśli podczas jazdy poczujecie, że kierownica działa z nienaturalną lekkością, a odgłosy toczenia opon są cichsze, możecie być niemal pewni że jedziecie po lodzie. Najlepsze, co możemy zrobić w takiej sytuacji, to oczywiście zwolnić — spokojnie i stopniowo zdejmując nogę z gazu. Hamulec i gwałtowne redukcje odpadają, gdyż drastycznie zwiększają ryzyko utraty przyczepności. Potem nie zostaje nic innego, jak maksymalne skupienie na płynnej jeździe z zachowaniem większego odstępu od innych kierowców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)