Na szczepienie jak po burgera. Są wytyczne dla punktów szczepień drive-thru

Na szczepienie jak po burgera. Są wytyczne dla punktów szczepień drive-thru

Tego typu punkty szczepień właśnie przeżywają swój boom
Tego typu punkty szczepień właśnie przeżywają swój boom
Źródło zdjęć: © Guillermo Legaria/Getty Images
Mateusz Lubczański
15.04.2021 06:41, aktualizacja: 14.03.2023 16:48

Zaszczepisz się bez wysiadania z auta, a wszystko nie potrwa więcej niż pół godziny. Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne dla punktów szczepień drive-thru. Cały proces będzie tak łatwy, jak odebranie burgera z okienka.

Wystarczy wypełniony i podpisany kwestionariusz aplikacji (wydrukowany na własną rękę), by pojawić się w punkcie szczepień drive-thru. Można podjechać do niego zarówno samochodem, jak i na motocyklu, lecz nie wcześniej niż 10 min przed umówionym terminem.

Po uzyskaniu zgody na wjazd pojazd ma ustawić się w kolejce. Kierowca ma nie wysiadać, a podanie szczepionki poza autem ma odbywać się tylko w wyjątkowych sytuacjach (a i tak pacjent ma mieć miejsce siedzące). Po podaniu środka odjeżdżamy na parking poszczepienny, gdzie czekamy 15 minut (20, jeśli szczepiony był kierowca). Po tym okresie jesteśmy wolni.

Organizacja ruchu ma być jednokierunkowa, a miejsca parkingowe muszą mieć odpowiednio dużą przestrzeń na pojazdy. Punkty szczepień mogą tworzyć podmioty przy współpracy z punktem wykonującym działalność leczniczą. Oczywiście wszystkie podstawowe zasady bezpieczeństwa (dystans, zasłanianie ust i nosa) mają być zachowane.

W każdym punkcie szczepień musi być co najmniej jedna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy – lekarz lub ratownik medyczny – przynajmniej na cztery zespoły szczepiące. Karetki pogotowia są opcjonalne. Uprawnieni do przeprowadzania szczepień są lekarze, dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkole i diagności labolatoryjni. Jeden zespół szczepiący (ok. 4 osoby, zarówno kwalifikujące jak i z administracji) powinien być w stanie wykonać minimum 100 szczepień dziennie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)