Mniej wypadków, ale więcej ofiar śmiertelnych. Policja podsumowała Święta na drogach

Mniej wypadków, ale więcej ofiar śmiertelnych. Policja podsumowała Święta na drogach

Policyjne statystyki mogą budzić mieszane uczucia.
Policyjne statystyki mogą budzić mieszane uczucia.
Źródło zdjęć: © fot. policja.pl
Aleksander Ruciński
28.12.2020 11:40, aktualizacja: 16.03.2023 15:08

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia były względnie spokojne - wynika z danych przedstawionych przez Komendę Główną Policji. Liczba wypadków okazała się o połowę niższa niż w analogicznym okresie roku 2019, ale jest kilka statystyk, które mogą budzić niepokój.

W trakcie tegorocznych Świąt na polskich drogach doszło do 122 wypadków, w których zginęły 33 osoby, a 136 osób zostało rannych. Policjanci zatrzymali 793 nietrzeźwych kierujących - mówi cytowany przez Polską Agencję Prasową komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji. "Możemy powiedzieć, że święta były dość spokojne, natomiast liczba ofiar jest jedyną statystyką, która nas niepokoi" - dodaje.

Niepokój nie jest tu bezpodstawny, gdyż pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia w żaden sposób nie przyczyniły się do spadku śmiertelności na drogach. Dla porównania, przed rokiem w Święta Bożego Narodzenia, w 253 wypadkach na polskich drogach zginęło 28 osób - o 5 mniej niż w 2020. Zdarzeń jest więc mniej, ale są one zdecydowanie bardziej tragiczne w skutkach.

Równie zaskakująco prezentują się dane dotyczące nietrzeźwych kierowców. W święta 2020 zatrzymano 793 kierujących pod wpływem. Rok wcześniej, niewiele więcej, bo 874. Przy teoretycznie mniejszym ruchu spowodowanym obostrzeniami, można by spodziewać się większych spadków.

Co jednak warte odnotowania, w niektórych metropoliach natężenie ruchu drogowego okazało się większe niż przed rokiem. "Prawdopodobnie może to wynikać z faktu, że jednak większość Polaków spędzała święta z rodziną w kraju, bo wyjazdy zagraniczne ze względu na pandemię są ograniczone" - twierdzi komisarz Opas cytowany przez PAP.

Na szczęście jest jedna kategoria, w której widać zauważalną poprawę - mowa o liczbie rannych: 136 w tym roku kontra 323 w Święta 2019.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)