Mitsubishi Lancer i Pajero przejdą do historii!

Mitsubishi Lancer i Pajero przejdą do historii!

Mitsubishi Lancer i Pajero przejdą do historii!
Marcin Łobodziński
02.12.2015 11:14, aktualizacja: 02.10.2022 09:02

Sportowy, kultowy już Lancer Evolution przeszedł do historii, ale modele Lancer i Pajero również zostały wyeliminowane z gamy Mitsubishi na przyszłość, tak samo jak Galant. Japoński koncern nie będzie pracował nad ich następcami.

To może być ostatni dzwonek na zakup nowego Mitsubishi Pajero, ponieważ niebawem zostanie on wycofany z oferty japońskiej marki i następcy już nie będzie. To samo czeka podstarzałego Lancera i Galanta, który nie jest dedykowany na rynek europejski. Te trzy samochody nie będą miały swoich następców z kilku powodów. Lancer i Galant są już dość stare, ale Mitsubishi Motors nie ma środków na zaprojektowanie kolejnych generacji, które musiałyby powstać od podstaw. Na rynku kompaktów Lancer i tak nie ma już powodzenia i to samo można powiedzieć o Galancie, którego ostatnia generacja zadebiutowała ponad 10 lat temu. Pajero zniknie z rynku z powodu obaw o wyśrubowane normy emisji spalin, które wejdą w życie w niedalekiej przyszłości. A propos zużycia paliwa i szeroki pojętej ekologii, to na razie nie ma również w planach następcy modelu i-MiEV.

Brak na rynku Lancera nie wydaje się dużą stratą
Brak na rynku Lancera nie wydaje się dużą stratą

Mitsubishi planuje natomiast rozwój trzech crossoverów i w tym segmencie nie tylko należy do ścisłej czołówki, ale jeszcze zamierza się rozwijać. Pierwszym samochodem, który będzie miał swojego następcę jest Mitsubishi ASX, który jest na rynku od pięciu lat, ale niedawno przeszedł kolejny facelifting. Na jego drugą generację poczekamy jeszcze cztery lata. Wcześniej, bo do roku 2017 Mitsubishi zbuduje mniejszego crossovera, pozycjonowanego pomiędzy ASX, a Outlanderem. Tyle tylko, że wydaje się, iż pomiędzy te samochody trudno już coś wcisnąć, więc spodziewamy się ASX-a kolejnej generacji mniejszego od obecnego, który teraz bazuje na skróconej płycie podłogowej poprzedniego Outlandera. Podsumowując, to czego oczekujemy to ASX (lub Outlander Sport) jako crossover segmentu B, większy crossover, którego nazwy jeszcze nie znamy, a będzie pozycjonowany w klasie kompaktowej oraz klasyczny Outlander, czyli SUV klasy średniej.

Ogólną przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko brak środków na rozwój klasycznych modeli czy ekologia, ale nowa strategia Mitsubishi, polegająca na wzmocnieniu pozycji na rynku USA. Tam nie ma potrzeby produkowania Lancera, Galanta, a tym bardziej Pajero. Miejmy tylko nadzieję, że przy życiu zostanie Pajero Sport na bazie L200, bo rynek prawdziwych samochodów terenowych szybko się kurczy. Przypominamy, że niebawem pożegnamy się również z klasycznym Land Roverem Defenderem.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)