Michał Dworczyk zapowiada kolejne zmiany w przepisach. Mandaty mogą zdrożeć

Michał Dworczyk zapowiada kolejne zmiany w przepisach. Mandaty mogą zdrożeć

Politycy podczas obietnic często pomijali kwestie podwyższenia kwoty mandatów
Politycy podczas obietnic często pomijali kwestie podwyższenia kwoty mandatów
Źródło zdjęć: © fot. Autokult
Filip Buliński
16.12.2019 13:54, aktualizacja: 22.03.2023 16:59

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział szereg zmian w przepisach, które mają podnieść bezpieczeństwo na drogach. Zabrakło tam jednak deklaracji o podwyższeniu mandatów. Ta została wygłoszona następnego dnia przez Michała Dworczyka, szefa KPRM.

Jednym z najczęstszych powodów wypadków drogowych na polskich drogach jest nadmierna prędkość. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w swoim expose m.in. większe ograniczenia prędkości na wszystkich rodzajach dróg, a także ujednolicenie ograniczenia prędkości w dzień i w nocy. Zabrakło jednak deklaracji ws. podwyżek mandatów, które według wielu są zbyt niskie.

W sondażu IBRIS na zlecenie Wirtualnej Polski aż 37,3 proc. badanych stwierdziło, że najskuteczniej z piratami drogowymi walczy się "znacznie podnosząc kwoty mandatów”. Mimo że premier Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu przemilczał wyższe kwoty mandatów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk na antenie Polsat News w programie "Graffiti" powiedział, że rząd pracuje nad wyższymi karami dla przekraczających prędkość kierowców.

"Kiedyś ten najwyższy mandat w wysokości 500 zł był rzeczywiście problemem. Dzisiaj dla bardzo wielu kierowców 500 zł nie stanowi żadnej bariery, żadnego problemu nawet takiego mentalnego jako potencjalna kara. W związku z tym podczas zmiany przepisów będziemy dyskutować szereg różnego rodzaju rozwiązania, jednym z nich na pewno będzie z pewnością radykalne podniesienie wysokości mandatów" mówi w rozmowie z Polsat News Michał Dworczyk

Dodatkowo minister mówił, że jednym z analizowanych rozwiązań jest uzależnienie wysokości mandatu od pensji kierowcy. Podobny system obowiązuje w kilku europejskich krajach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)