Migająca lampka na lusterku. Ważny sygnał dla kierowców

Migająca lampka na lusterku. Ważny sygnał dla kierowców

Co oznacza migająca lampka na lusterku?
Co oznacza migająca lampka na lusterku?
Źródło zdjęć: © Autokult
14.10.2023 14:26, aktualizacja: 17.01.2024 18:08

Kierowcy pojazdów wyposażonych w zaawansowane systemy bezpieczeństwa są zazwyczaj dobrze zorientowani w tym, jak te technologie działają i jakie mają zastosowanie. Niemniej jednak inni użytkownicy dróg mogą nie zawsze wiedzieć, jak reagować na obecność takich pojazdów. Przykładem może być sytuacja, w której na lusterku bocznym samochodu pojawia się migająca lampka.

Wyobraź sobie, że jedziesz za innym pojazdem lub, poruszając się lewym pasem autostrady, zaczynasz doganiać kierowcę jadącego prawym pasem. W takim momencie możesz zauważyć na lewym lusterku tego kierowcy migającą lampkę o pomarańczowym lub czerwonym kolorze. Czasem lampka ta umieszczona jest w pobliżu lusterka. To sygnał ostrzegawczy dla ciebie, jako innego kierowcy, że zbliżasz się do tego pojazdu. Jednocześnie jest to ostrzeżenie dla ciebie, że kierowca tego samochodu nie jest w stanie zauważyć twojego pojazdu.

Takie działanie jest charakterystyczne dla systemu BLIS (Blind Spot Information System), który ma za zadanie ostrzegać kierowcę o obecności innego pojazdu w jego martwym polu widzenia. Martwe pole widzenia to obszar, który kierowca nie jest w stanie dostrzec, patrząc w lusterka boczne, a nawet obracając głowę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W praktyce system BLIS monitoruje znacznie większy obszar, niż tylko martwe pole widzenia. Jest on zaprojektowany tak, aby ostrzegać kierowcę również o pojazdach, które wkrótce mogą znaleźć się w tym martwym polu. Można przyjąć, że jest to obszar od środkowego słupka (słupka B) do kilku, a nawet kilkunastu metrów za pojazdem, znajdującym się obok. Ważne jest jednak zaznaczenie, że system BLIS nie ostrzega przed pojazdami znajdującymi się na tym samym pasie, czyli dojeżdżającymi z tyłu za samochodem.

Głównym celem systemu BLIS jest zapobieganie kolizjom, które mogłyby nastąpić, gdy kierowca z systemem zdecyduje się na zmianę pasa ruchu. Sygnał wydawany przez system jest dość wyraźny i jednoznaczny, ale to nie oznacza, że kierowca nie zdecyduje się na taki manewr. Dlatego, widząc migającą lampkę w lusterku innego pojazdu, powinieneś być świadomy, że to również ostrzeżenie dla ciebie: kierowca tego auta nie jest w stanie zauważyć twojego pojazdu.

Warto zwrócić uwagę na kierunkowskazy, które w wielu samochodach są montowane na lusterkach bocznych i z perspektywy kierowcy jadącego z tyłu mogą wyglądać podobnie do lampki systemu BLIS. Szczególnie w samochodach marki Seat Leon, te dwa elementy są do siebie bardzo podobne. Jeśli więc zauważysz, że kierowca takiego pojazdu włącza lewy kierunkowskaz i zamierza zmienić pas, kiedy jedziesz obok, musisz być świadomy, że prawdopodobnie nie jest w stanie zauważyć twojego pojazdu. Może on również czekać, aż go wyprzedzisz lub wpuścisz na swój pas.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)