Masz takie tablice? Sprawdź, czy nie pomyliłeś się podczas montażu

Masz takie tablice? Sprawdź, czy nie pomyliłeś się podczas montażu

Tablica rejestracyjna jednorzędowa oraz dwurzędowa
Tablica rejestracyjna jednorzędowa oraz dwurzędowa
Źródło zdjęć: © WP | WP
21.04.2024 12:45, aktualizacja: 21.04.2024 18:02

Zanim wprowadzono zmniejszony format tablic rejestracyjnych, można było na wielu samochodach spotkać tablice dwurzędowe, które czasem stanowiły alternatywę np. dla samochodów sprowadzonych z Ameryki, kiedy konstrukcyjny otwór uniemożliwiał montaż tablicy jednorzędowej.

Tablica potocznie nazywana "kwadratową" (mimo że jej wymiary to 305 mm x 214 mm) często trafia też na pojazdy terenowe lub specjalne, których fabryczne mocowanie przewiduje montaż tylko takiego formatu.

W tym samochodzie montaż jednorzędowej tablicy rejestracyjnej z tyłu byłby problemem
W tym samochodzie montaż jednorzędowej tablicy rejestracyjnej z tyłu byłby problemem© WP | Policja

Każdy może ubiegać się o wydanie takich tablic, natomiast należy pamiętać, że przepisy przewidują jej montaż wyłącznie z tyłu pojazdu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

1. Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu.

2. W przypadku pojazdów kategorii L2e, L5e, L6e i L7e tablicę rejestracyjną umieszcza się również z przodu, jeżeli pojazdy te posiadają miejsce konstrukcyjnie do tego przeznaczone.

3. W przypadkach uzasadnionych konstrukcją ciągnika rolniczego tablicę rejestracyjną umieszcza się z przodu tego pojazdu.

4. Z przodu pojazdu umieszcza się wyłącznie tablicę rejestracyjną samochodową jednorzędową, z wyjątkiem pojazdów, o których mowa w ust. 2 i 3.5.

Z tyłu pojazdu umieszcza się tablicę rejestracyjną samochodową jednorzędową albo dwurzędową w zależności od miejsca konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych
W tym samochodzie tablica dwurzędowa znajduje się z przodu, co jest niezgodne z przepisami
W tym samochodzie tablica dwurzędowa znajduje się z przodu, co jest niezgodne z przepisami© WP | WP

Na ulicach często można spotkać samochody osobowe, które mają tablicę dwurzędową zamocowaną na przednim zderzaku, co jest niezgodne z ustawą, aczkolwiek można odnieść wrażenie, że to "martwy przepis", ponieważ właściciele tych aut latami jeżdżą z taką konfiguracją, co może sugerować, że ani na przeglądzie, ani podczas kontroli drogowych, nikt nie zwrócił im na to uwagi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)