Masz dużo punktów karnych? W najbliższym czasie ich nie zredukujesz

Masz dużo punktów karnych? W najbliższym czasie ich nie zredukujesz

Wiele osób widmo utraty prawa jazdy mobilizuje do przepisowej jazdy znacznie skuteczniej niż ryzyko otrzymania mandatu
Wiele osób widmo utraty prawa jazdy mobilizuje do przepisowej jazdy znacznie skuteczniej niż ryzyko otrzymania mandatu
Źródło zdjęć: © fot. Autokult
Filip Buliński
26.03.2020 10:39, aktualizacja: 22.03.2023 12:08

Koronawirus w istotny sposób wpłynął na Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w całej Polsce. Rezygnacja z przeprowadzania egzaminów to nie wszystko. Do tej pory osoby, które nagromadziły dużo punktów karnych na swoim koncie, mogły udać się na specjalne szkolenie redukujące ich liczbę o 6. Zostały one jednak zawieszone ze względu na epidemię.

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego kojarzą nam się przede wszystkim z egzaminami na prawo jazdy. Pamiętajmy jednak, że w tych miejscach odbywają się także najróżniejsze szkolenia, w tym takie, które pozwalają zredukować liczbę punktów karnych na naszym koncie.

Niemal każdemu z nas zdarzyło się w swojej karierze za kierownicą dostać mandat. W zależności od wykroczenia za złamanie przepisu grozi nam nie tylko grzywna, ale także naliczenie punktów karnych na nasze konto. Z rejestru znikają one po upływie 12 miesięcy . Jeśli w tym czasie przekroczymy liczbę 24 punktów (kierowcy posiadający prawo jazdy mniej niż rok – 20 punktów), prawo jazdy zostanie zatrzymane, a zmotoryzowany musi udać się na egzamin kontrolny.

Oczywiście najlepszym, najbardziej skutecznym i najbezpieczniejszym sposobem na unikanie tego typu nieprzyjemności jest po prostu przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Do tej pory, jeśli jednak nieco się zapomnieliśmy, mogliśmy zredukować liczbę punktów karnych o 6, udając się na specjalne szkolenie do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

W najbliższym czasie nie będzie to jednak możliwe. W związku z epidemią SARS-CoV-19, kolejne Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego odwoływały nie tylko planowane egzaminy, ale także wszelkie szkolenia, w tym te obniżające liczbę punktów karnych. Teraz ich redukcja jest niemożliwa praktycznie w całej Polsce do odwołania. Ośrodki zapewniają jednak, że uiszczone do tej pory opłaty nie przepadają.

Osoby, których konto punktów karnych jest wyjątkowo zapchane, muszą więc w najbliższym czasie szczególnie uważać na swoje zachowanie na drodze. W związku z tym, że nie ma możliwości redukowania punktów karnych, łatwiej stracić można prawo jazdy, a jego odzyskanie, ze względu na zawieszone egzaminy, jest na razie niemożliwe. My - jak zwykle - apelujemy o rozsądek i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego nie tylko "od święta".

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)