Marka samochodu, której nie lubią ubezpieczyciele, czyli kto płaci najwięcej za OC?

Marka samochodu, której nie lubią ubezpieczyciele, czyli kto płaci najwięcej za OC?

Marka samochodu, której nie lubią ubezpieczyciele, czyli kto płaci najwięcej za OC?
Platforma Autokult
04.04.2018 14:05, aktualizacja: 01.10.2022 18:53

Średnia cena OC w 2017 wyniosła 779 złotych. Właściciele niektórych marek pojazdów płacili jednak znacznie więcej za polisę. Najdroższe oferty otrzymywali posiadacze Audi i BMW.

Towarzystwa ubezpieczeniowe szacują wysokość składki OC na podstawie wielu czynników, związanych bezpośrednio z ubezpieczonym pojazdem oraz jego właścicielem (jego historią szkód, wiekiem itp.).

Marka samochodu a cena OC

Wśród czynników wpływających na cenę obowiązkowej polisy, jedną z istotnych informacji jest marka pojazdu. Ubezpieczyciele wyliczają ryzyko powstania szkody w oparciu m.in. o parametry danego auta (pojemność silnika, moc, masę itp).

Właściciele BMW często oceniani są jako bardziej ryzykowni, właśnie ze względu na markę samochodu. Wiele modeli BMW ma zdecydowanie większe silniki niż samochody np. marki Dacia. Wyższa pojemność silnika koreluje zaś z ryzykiem powstania szkody (im wyższa prędkość osiągana przez pojazdy, tym ryzyko kolizji lub wypadku jest większe). Ponadto kolizje drogowe z udziałem samochodów jadących szybko mogą powodować bardziej rozległe szkody niż drobne stłuczki przy małej prędkości samochodu.

Towarzystwa zwracają również uwagę na dane kierowców, kupujących auta wybranej marki. Np. samochody BMW często wybierają młodzi, niedoświadczeni kierowcy, uważani przez ubezpieczycieli za jeżdżących szybko i brawurowo. To zaś zwiększa ryzyko powstania szkody. Statystyczny posiadacz np. marki Dacia jeździ znacznie spokojniej i mniej ryzykownie. Właściciele BMW muszą więc z reguły liczyć się z wyższą ceną ubezpieczenia OC niż posiadacze Dacii.

Oczywiście jest to swego rodzaju uogólnienie. W końcu nie każdy kierowca BMW jeździ szybko i niebezpiecznie, a nie każdy właściciel Dacii to wzorowy kierowca. Marka pojazdu to oczywiście nie jedyny, ale istotny czynnik wpływający na ryzyko powstania szkody i wysokość składki. Oczywiście może się zdarzyć, że kierowca od lat jeżdżący BMW bez żadnej szkody, otrzyma tańszą propozycję ubezpieczenia OC niż właściciel Dacii, który był sprawcą kolizji.

Na które marki OC jest najdroższe?

Dane porównywarki oc kalkulator-oc-ac.auto.pl wskazują, że marka pojazdu ma bardzo duży wpływ na wysokość składki OC. Średnia cena OC w 2017 r. dla poszczególnych modeli samochodów wyniosła:

 • Dacia - 624 zł
 • Suzuki - 678 zł
 • Skoda - 709 zł
 • Renault - 717 zł
 • Toyota - 721 zł
 • Fiat - 721 zł
 • Opel - 747 zł
 • Volkswagen - 750 zł
 • Ford - 761 zł
 • Audi - 853 zł
 • BMW - 978 zł

Oczywiście na wysokość składki wpływa nie tyle sama marka pojazdu, ale idące za nią parametry danego auta (np. pojemność silnika). Właściciele samochodów BMW, które często mają dużą moc muszą się liczyć z koniecznością opłacenia zdecydowanie większej składki OC niż kierowcy Dacii, Suzuki, Skody, Renault, Toyoty, Fiata, o często niewielkich pojemnościach silnika.

Jak znaleźć najlepszą ofertę OC?

Na ostateczną wysokość składki OC wpływają zarówno parametry ubezpieczanego auta, jak i dane dotyczące jego właściciela. Na rynku istnieje wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferujących polisy komunikacyjne, a każde z nich może zaproponować temu samemu kierowcą inną cenę OC. Przed zakupem polisy warto więc skorzystać kalkulatora ubezpieczeń i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Należy jednak pamiętać także o pułapkach, które mogą czekać na kierowców. Szczególnie przydatna jest wiedza jak uniknąć podwójnego OC, tak aby np. nie być zmuszonym do opłacenia dwóch polis OC na jeden samochód.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)