Poradniki i mechanikaMandat 1500 zł za chodnik. Płacisz ty, a nie gmina

Mandat 1500 zł za chodnik. Płacisz ty, a nie gmina

Jeśli droga dla pieszych (dawniej chodnik) przylega do nieruchomości, to jej właściciel ma obowiązek odśnieżenia. Niewiele osób się tym przejmuje, a konsekwencje mogą być poważne
Jeśli droga dla pieszych (dawniej chodnik) przylega do nieruchomości, to jej właściciel ma obowiązek odśnieżenia. Niewiele osób się tym przejmuje, a konsekwencje mogą być poważne
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

06.02.2023 09:44, aktual.: 06.02.2023 11:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chodnik położony wzdłuż posesji musi być utrzymywany w odpowiednim stanie, by piesi mogli bezpiecznie z niego korzystać. Szczególnie dotkliwe jest to zimą, kiedy pada śnieg lub pojawia się gołoledź. Kara może wynieść 1500 zł, a nawet znacznie więcej.

Wielu właścicieli prywatnych posesji (nie tylko firm, ale i zwykłych domów jednorodzinnych czy segmentów) nie zdaje sobie sprawy z nałożonego na nich obowiązku odśnieżania chodnika, który przylega do ich terenu. Mówi o tym wprost Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Co mówią przepisy o odśnieżaniu chodnika?

Ustawa ta nakłada na właścicieli posesji wiele obowiązków, a jednym z nich jest obowiązek utrzymania odpowiedniego stanu chodnika przylegającego do ich nieruchomości. Mówi o tym art. 5. ustęp 1 podpunkt 4, którzy brzmi następująco:

Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Z przepisu wprost wynika, że jeśli chodnik nie przylega bezpośrednio do granicy nieruchomości, to obowiązku jego odśnieżania właściciel nie ma. Tak jest np. w przypadku, kiedy pomiędzy nieruchomością a chodnikiem jest jeszcze pas zieleni – wówczas obowiązek ten przechodzi na gminę. Podobnie jest w sytuacji, kiedy gmina pobiera opłaty za postój na przylegającym do nieruchomości chodniku.

Takiego obowiązku nie mają również mieszkańcy korzystający z lokali spółdzielni mieszkaniowych. Nie są bowiem właścicielami nieruchomości.

W takich sytuacjach też trzeba odśnieżać chodnik

Jeśli droga dla pieszych (chodnik) położona jest wzdłuż nieruchomości niezamieszkałej, nie oznacza to braku obowiązku jego odśnieżania. Tak bywa m.in. na dobrze zurbanizowanych wsiach, w których występują drogi utwardzone z drogami dla pieszych, ale niektóre działki są przeznaczone pod budowę lub są to działki rolne. Ustawa mówi bowiem o nieruchomościach, a zgodnie z art. 46 Kodeksu Cywilnego nieruchomościami są również części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty). Zalicza się do nich również grunty rolne.

Kary za nieodśnieżony chodnik – mandat to najmniejszy problem

W kodeksie wykroczeń znajdziemy wprost wskazany mandat za nieutrzymanie chodnika w należytym stanie. Mówi o tym art. 117 § 1, który umożliwia gminie ukaranie właściciela nieruchomości grzywną do 1500 zł lub naganą.

Większym problemem niż mandat może być sytuacja, kiedy ktoś pośliźnie się na chodniku i dozna uszkodzenia ciała. Wówczas w wyniku procesu cywilnego sąd może nałożyć na właściciela nieruchomości wypłacenie takiej osobie odszkodowania. A to może być o wiele wyższe niż grzywna za nieodśnieżenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (157)