Kolejna poduszka w aucie. Tam jej jeszcze nie było

Kolejna poduszka w aucie. Tam jej jeszcze nie było

Jeroen Peeters
Corolla Hatchback
Jeroen Peeters Corolla Hatchback
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Jeroen Peeters
Mateusz Lubczański
02.05.2023 12:47, aktualizacja: 02.05.2023 13:29

Mamy kurtyny, poduszki kolanowe czy nawet "pościel" oddzielającą kierowcę i pasażera. Japończycy chcą iść o krok dalej i proponują poduszkę umieszczoną w zagłówku.

Nowy projekt Toyoty, przynajmniej w udostępnionych dokumentach, wygląda zaskakująco. Powietrze ma być wpuszczane do poduszki etapami, aby zyskała ona odpowiedni kształt. Pierwsza sekcja sięga od zagłówka do przodu kabiny od strony pasów bezpieczeństwa.

Fragment dokumentów patentowych
Fragment dokumentów patentowych© Toyota | Toyota

Na drugim etapie pompowana jest druga strona, a jej nadmiernemu rozprostowaniu zapobiega linka zabezpieczająca, dzięki czemu drugi bark pasażera jest lepiej osłonięty. Następnie napełnia się trzecia sekcja, która zabezpiecza głowę od góry, wypełniając przestrzeń pod sufitem. Na koniec uruchamia się poduszka barkowa, która eliminuje obrót górnej części ciała.

Taki układ ma sprawić, że głowa poszkodowanego zostanie utrzymana w stabilnej pozycji, w jednej linii z górną częścią tułowia, zapobiegając gwałtownym ruchom. Poduszki mogą współpracować z obecnie używanymi rozwiązaniami, choć Toyota nie chwali się, kiedy nowe udogodnienie zostanie wprowadzone do produkcji masowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)