Kierowcy zawodowi mogą jeździć dłużej. Ministerstwo wprowadziło nowe normy

Kierowcy zawodowi mogą jeździć dłużej. Ministerstwo wprowadziło nowe normy

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
13.08.2022 06:00, aktualizacja: 13.03.2023 16:12

Kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe na terytorium Polski obowiązują nowe, wydłużone normy czasu pracy. To decyzja Ministerstwa Infrastruktury podyktowana konsekwencjami wojny w Ukrainie.

Nowe normy czasu pracy obowiązywać będą w okresie od 12 sierpnia do 30 września 2022 roku i dotyczą wyłącznie branży transportowej. Jak wyjaśnia resort, poluzowanie dotychczas obowiązujących przepisów było koniecznym krokiem, mającym na celu zachowanie płynności dostaw towarów.

"Odstępstwa od czasu pracy kierowców są elementem przeciwdziałania barierom administracyjnym wynikającym z prawodawstwa unijnego w obrębie transportu drogowego, które są szczególnie widoczne w kontekście konfliktu zbrojnego na Ukrainie i jego wpływu na gospodarki wielu europejskich państw" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

W związku z wprowadzonymi zmianami, od 12 sierpnia 2022 roku dopuszczalny dzienny czas prowadzenia pojazdu zostaje wydłużony z 9 do 11 godzin, a maksymalny czas tygodniowy z 56 do 60 godzin. W przypadku okresu dwutygodniowego przewidziano wzrost z 90 do 96 godzin.

Nowe ustalenia mają wstępnie obowiązywać do 30 września 2022 roku. Ministerstwo podkreśla jednak, że ich stosowanie nie może powodować pogorszenia warunków pracy kierowców. Nie zwalnia też pracodawców z odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, a co za tym idzie, innych użytkowników dróg.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)