Kierowcy do wojska? Sprawdziliśmy doniesienia z internetu

Kierowcy do wojska? Sprawdziliśmy doniesienia z internetu

Prawo jazdy nie ma znaczenia czy dostaniesz wezwanie na kwalifikację wojskową
Prawo jazdy nie ma znaczenia czy dostaniesz wezwanie na kwalifikację wojskową
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński
30.01.2024 11:33, aktualizacja: 30.01.2024 13:17

W intrenecie można znaleźć informację, że od 1 lutego będą wzywać kierowców do wojska. Sprawdziliśmy, czy to prawda.

Niektóre serwisy internetowe podają, że osoby z prawem jazdy, a zwłaszcza z kategoriami C i D, będą wzywane do wojska. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Faktem jest, że od 1 lutego 2024 r. rusza kwalifikacja wojskowa. Szacuje się, że wezwanie do WKU (Wojskowej Komendy Uzupełnień) otrzyma ponad 200 tys. osób. Cel jest prosty - wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby (przyznanie kategorii zdolności do służby).

Kwalifikacja dotyczy przede wszystkim młodych mężczyzn urodzonych w 2005 roku oraz urodzonych w latach 2000-2004, którym wcześniej nie przyznano kategorii. Natomiast w mediach można znaleźć informację, jakoby wojsko miało szukać przede wszystkim kierowców, a skupi się na tych, którzy posiadają kategorię prawa jazdy uprawniającą do kierowania pojazdami ciężarowymi i autobusami.

Sprawdziłem to w lokalnym WKU i jak się dowiedziałem, kwalifikacja nie ma nic wspólnego z prawem jazdy, czy jego kategorią. Wojsko nikogo nie zamierza szukać ani powoływać, w tym również kierowców.

Posiadanie prawa jazdy zostanie oczywiście odnotowane podczas kwalifikacji w ewidencji WKU. Może mieć ono znaczenie do określenia potencjalnego przydziału na czas powołania. Na razie jednak powołań nie ma i na chwilę obecną nie ma o tym mowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)