Kierowcy będą mogli pracować więcej. Branża apeluje o zatrzymanie tego szaleństwa

Kierowcy będą mogli pracować więcej. Branża apeluje o zatrzymanie tego szaleństwa

Transport
Transport
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
19.03.2023 13:22

Jak donosi Business Insider, kierowcy zgodnie z nowym Kodeksem Pracy będą mogli dorabiać po godzinach. Branża transportowa apeluje do prezydenta o skierowanie nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ ich zdaniem stwarza to ogromne zagrożenie w ruchu drogowym.

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje, że nie może będzie zakazać pracownikowi podejmowania dodatkowego zatrudnienia w innych firmach jeśli nie łamie to zakazów konkurencji. Branża transportowa obawia się o bezpieczeństwo kierowców, którzy mają w teorii regulowany czas pracy, ale po nowelizacji będą mogli po np. pracy w jednej firmie wsiąść za kierownicę w innej. Teraz przedstawiciele branży apelują do prezydenta o skierowanie nowej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Chodzi o tzw. pracowników mobilnych, czyli tych, którzy prowadzą pojazdy (kierowcy ciężarówek lub autobusów). Przepisy znowelizowanej ustawy nie uwzględniają ich, co może prowadzić do nadużyć i zagrożeń.

Zdaniem przedstawicieli branży to karygodny błąd i ryzyko poważnych konsekwencji na drogach. Zależy im na tym, by określić w ustawie wyjątki dla danych branż/zawodów, gdzie pracownik nie mógłby sobie dorabiać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)