Jak zmniejszyć spalanie paliwa? Trzy przydatne wskazówki

Jak zmniejszyć spalanie paliwa? Trzy przydatne wskazówki

Jak zmniejszyć spalanie paliwa? Trzy przydatne wskazówki
Źródło zdjęć: © Fot. pixabay.com
Platforma Autokult
05.09.2019 15:17, aktualizacja: 22.03.2023 18:10

Wysokie zużycie paliwa to jedno z największych utrapień kierowców. Jak obliczyć, ile benzyny spala Twój samochód? Co możesz zrobić, żeby obniżyć zużycie paliwa? Oto trzy proste, ale skuteczne rady.

Artykuł sponsorowany

Ile pali Twoje auto?

W nowoczesnych samochodach informację o średnim zużyciu paliwa dostarcza komputer pokładowy – taka opcja może być jednak niedostępna w starszych czy tańszych pojazdach. Na szczęście spalanie bardzo łatwo możesz obliczyć samodzielnie, korzystając ze wzoru: „ilość paliwa / liczba przejechany kilometrów x 100”. Przykładowo: jeżeli do pustego baku nalałeś 40 litrów benzyny, a paliwa wystarczyło Ci na przejechanie 550 km, to spalanie na 100 km w przybliżeniu wynosi 7,3 l (40 / 550 x 100).

Jak obniżyć zużycie paliwa?

Na zużycie paliwa realny wpływ ma naprawdę wiele czynników: stan techniczny silnika, hamulców i opon, obciążenie pojazdu, a także styl jazdy. Na co zwrócić uwagę, bo zmniejszyć spalanie, a co za tym idzie – rachunki za benzynę?

1) Jedź ekonomicznie

Odpowiedni styl jazdy to klucz do obniżenia spalania. Co zrobić, by samochód zużywał mniej cennej benzyny? Unikaj jazdy na wysokich obrotach, powstrzymuj się od gwałtownego przyśpieszania i zwalniania. Dojeżdżając do skrzyżowania, stopniowo zmniejszaj prędkość, zamiast gwałtownie wciskać hamulec. Podczas jazdy na trasie, staraj się utrzymać stałą prędkość. Taki styl jazdy jest ekonomiczny, a przy tym bezpieczny.

2) Zadbaj o opony i hamulce

Upewnij się, czy ciśnienie powietrza w oponach zgodne jest z normami wytyczonymi przez producenta samochodu. Niedopompowane opony są jednym z czynników, który zwiększa zużycie benzyny – warto więc co jakiś czas skontrolować ciśnienie. Kupując nowe opony, zwróć uwagę na to, do której klasy się zaliczają (od A do F). Im lepsza klasa, tym mniejsze opory toczenia opony i mniejsze spalanie benzyny. Ogumienie najwyższej jakości znajdziesz w sklepie internetowym eMag: https://www.emag.pl/opony-felgi/sd. Pamiętaj również, by regularnie kontrolować stan hamulców. Niesprawne klocki ocierające się o tarcze mogą w znacznym stopniu zwiększyć zużycie benzyny.

3) Zrzuć z wagi

Każdy dodatkowy kilogram obciążenia powoduje wzrost zużycia paliwa. Warto co jakiś czas przejrzeć zawartość bagażnika oraz schowków i pozbyć się wszelkich niepotrzebnych rupieci. Po zakończeniu sezonu letniego wyjmij z bagażnika parawan, parasol przeciwsłoneczny, leżaki, grilla i inne plażowe i działkowe akcesoria – zimą raczej się nie przydadzą.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)