Poradniki i mechanikaJak usunąć nalepkę z szyby? W 2022 roku już nie będzie obowiązkowa

Jak usunąć nalepkę z szyby? W 2022 roku już nie będzie obowiązkowa

Już za nieco ponad rok będzie można zapomnieć o takiej naklejce
Już za nieco ponad rok będzie można zapomnieć o takiej naklejce
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Mateusz Lubczański

29.07.2021 14:47, aktual.: 14.03.2023 15:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli kiedykolwiek przerejestrowaliście auto, wiecie, że z tą operacją wiąże się wymiana naklejki z numerem rejestracyjnym na szybie. Sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać, ale od przyszłego roku będzie można o tym zapomnieć.

Wprowadzone w 2002 roku naklejki miały ułatwiać identyfikację pojazdu, choć można odnieść wrażenie, że to nieco naciągana teoria. W związku z kolejnymi etapami wprowadzania pakietu deregulacyjnego, od 4 września 2022 roku nie trzeba będzie przyklejać naklejki w prawym dolnym rogu szyby. Dzięki temu kierowcy zaoszczędzą 18,50 zł – tyle bowiem kosztowało jej wydanie.

Jak usunąć nalepkę z szyby?

Sprawa nie jest taka prosta, bowiem naklejka jest przygotowana na różne warunki atmosferyczne, więc nie podda się bez walki. Kluczem jest jej rozgrzanie, przez co tę metodę najlepiej wykorzystywać latem. Potrzebna będzie suszarka, którą podgrzewamy (nawet przez kilka minut) naklejkę.

Do kolejnego kroku przyda się żyletka, nóż do tapet albo dłuższe paznokcie. Należy podważyć róg nalepki i ściągnąć ją zdecydowanym ruchem (uważając przy tym, by nie porysować szyby narzędziem). Najlepiej ściągnąć ją pociągając za przeciwległe rogi. Naklejka jest zaprojektowana tak, że nie da nalepić się jej na inne auto.

Resztki kleju należy usunąć zmywaczem do paznokci lub benzyną ekstrakcyjną – najlepiej w przewiewnym miejscu z racji szkodliwych oparów.

Kara za brak nalepki na szybie

Nalepka – jakkolwiek błahą sprawą może się wydawać – musi znajdować się na szybie. W przeciwnym wypadku auto nie spełnia warunków technicznych i nie można się nim poruszać. Nie tylko nie "przejdzie” przeglądu, ale i kierowca takiego auta może zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500 zł w przypadku kontroli na drodze.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)