Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Niektórzy mogą się zdziwić

Dokument z datą ważności uprawnień już dziś oznacza spore problemy.
Dokument z datą ważności uprawnień już dziś oznacza spore problemy.
Aleksander Ruciński

17.08.2019 10:29, aktual.: 24.03.2023 16:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Konieczność wymiany prawa jazdy jest sporym problemem dla wielu kierowców. Trzeba zgłosić się do urzędu i przedstawić szereg dokumentów, a do tego słono zapłacić. Ile kosztuje wymiana prawa jazdy i jak wygląda ten proces?

Kierowcy, którzy mają prawo jazdy z uzupełnionym terminem ważności dokumentu, muszą liczyć się z koniecznością jego wymiany, gdy ów termin upłynie. Co trzeba zrobić i jak się do tego przygotować? Przede wszystkim należy zgłosić się do przydzielonego nam urzędu z wnioskiem o wydanie dokumentu prawa jazdy. Wzór takiego wniosku można bez problemu znaleźć w internecie, także na stronach urzędów.

Do wniosku należy dołączyć kolorowe zdjęcie o wymiarach 35x45 mm, kserokopię dotychczasowego prawa jazdy, oświadczenie o zgodności z prawdą składanego wniosku oraz potwierdzenie opłaty za wydanie prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej. Właśnie koszty i opłaty mogą stanowić największy problem dla sporej rzeszy kierowców. Wymiana prawa jazdy to bowiem całkiem spory wydatek.

Na całkowitą kwotę składa się 100 zł stanowiące koszt wydania samego dokumentu, opłata ewidencyjna w wysokości 50 groszy. Jeśli nie mamy aktualnej fotografii, należy doliczyć też koszt jej wykonania. Z kolei w przypadku kierowców, którzy otrzymali uprawnienia na czas określony, trzeba ponownie wykonać badanie lekarskie. Zazwyczaj za krótką wizytę należy zapłacić 200 zł. To oznacza, że wymiana prawa jazdy może kosztować nawet ponad 300 zł.

Póki co problem dotyczy głównie kierowców, którzy zdobyli pierwszy dokument po 18 stycznia 2013 roku. Niebawem jednak ma się to zmienić, w związku z pojawieniem się nowego wzoru prawa jazdy, który nie będzie zawierał adresu zamieszkania. Ustawodawca nie przewidział jeszcze konkretnych terminów wymiany. Niewykluczone, że potrwa to kilka dobrych lat. Mimo to prędzej czy później wszyscy będziemy musieli przez to przejść.

Warto dodać, że osoby, które otrzymały uprawnienia bezterminowo, nie będą musiały ponownie przechodzić badania lekarskiego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)